Koliko zarađuju ili koliko su zarađivali hrvatski sportaši…

Zagreb – “Imao sam pred sobom jako delikatnu odluku. Morao sam birati između Bayerna i Juventusa, a odluka je bivala time teža jer je ovo vjerojatno posljednji bitni ugovor u mojoj karijeri. Juventus je bio stalno tu, na pragu i jako dugo sam dvojio”, rekao je Olić u razgovoru za Hamburger Abdenblatt, te nastavio:

“Zbog dvije stvari sam prvenstveno preferirao Bayern. Prvo, moja obitelj je navikla na život u Njemačkoj i odlazak u Bayern ne bi bila tolika promjena za sve nas. Drugo, igrao sam u Italiji nekoliko puta i moram priznati da je atmosfera u njemačkom nogometu bolja, strastvenija i zato je Bayern bio bolja opcija”.

Olić je naveo da je pričao s mnogim prijateljima–nogometašima koji su imali iskustva igrati u tim klubovima, a mišljenje je potražio od Roberta Kovača koji je nosio dres i Bayerna i Juventusa. “Bayern je veliki izazov i velika stepenica u mojoj karijeri. U Hamburgu iza sebe ostavljam jako lijepu epizodu”.

Ivica Olić zarađivat će u Bayernu 4.500.000 eura godišnje (brutto). Kada plati 46 posto poreza, ostat će mu oko 2.700.000 eura, ali, nedavno je izjavio da mu “novac više nije prioritet”. Želi Ligu prvaka, velike utakmice, u najzrelijim je danima karijere. Osim toga, kako dolazi u Munchen kao slobodan igrač, dobit će i 4,000.000 eura na ruke, apanažu zbog “simpatija prema Bayernu”.

Od hrvatskih nogometaša u ovom trenutku najviše, 2 milijuna eura, zarađuje Joe Šimunić, najplaćeniji igrač Herthe. “Englezi”, Modrić i Ćorluka izgubili su između 300.000 i 400.000 eura na padu funte. Luka Modrić imao je zajamčenu plaću 2,000.000 eura godišnje, a Vedran Ćorluka 100.000 više. Niko Kranjčar u Portsmouthu zarađuje oko 1,300.000 eura godišnje.

Hrvatski reprezentativci Nikola Pokrivač i Jerko Leko u Monte Carlu plaćeni su više od milijun eura, nešto više sjeda na konto Darija Šimića, ali ondje stranci ne plaćaju porez ni “santima”. Samo Francuzi!

Inače, kad smo kod najvećih zarada hrvatskih nogometaša, Alen Bokšić je u Middlesbroughu zarađivao 64.000 funti tjedno (ili 10.000.000 DEM godišnje) i bio najbolje plaćeni nogometaš Premiershipa, više je zarađivao i od Davida Beckhama.

Kukoč zaradio 100 mil. $

Iako je teško procijeniti zaradu sportaša, pogotovo onih čija primanja nisu fiksirana ugovorima, najplaćeniji hrvatski sportaš u povijesti definitivno je NBA zvijezda Toni Kukoč. Procjenjuje se da je u 13 godina u NBA ligi samo od ugovora zaradio oko 65 milijuna dolara, a podaci oko sponzorskih ugovora, premija i bonusa nepoznati su. To bi značilo da je Kukoč uprihodio stotinjak milijuna dolara.

Granicu od 30 milijuna dolara vjerojatno je prešao i Goran Ivanišević, nekadašnji broj 2 na ATP ljestvici i osvajač Wimbledona. Tim brojevima još se mogu priključiti neki nogometaši, a u njihovoj će sjeni živjeti neki sportaši koji su talentom i rezultatima zaslužili barem jednaku zaradu. Mislimo ponajprije na Janicu i Ivicu Kostelića te Blanku Vlašić koji su se, iako u samom vrhu u svom sportu, posvetili disciplinama koje nisu toliko financijski isplative.