Kina uvodi još strožu kontrolu interneta zbog ‘zaštite socijalizma’

Peking – Kina je najavila još snažniju kontrolu portala, blogova i društvenih mreža, premda je i dosad prednjačila u cenzuri medija te internetskog sadržaja. Kako je u četvrtak objavio The New York Times, komunističke vlasti spremaju se od 1. siječnja sljedeće godine uvesti nova pravila za medije koja uključuju prilično restriktivne mjere.

Najveće televizijske mreže u regionalnim središtima (njih 34) već su pozvane da smanje svoj zabavni program i uklone odveć »materijalističke« sadržaje. Zabavni program tako je limitiran na samo dvije emisije tjedno od 90 minuta. Osim toga, televizije će po novome svaku večer emitirati dva sata vijesti čiji sadržaj mora odobriti država. Mediji navode da su kineski čelnici izradili desetogodišnje smjernice kako bi potaknuli »izgradnju sustava socijalističkih vrijednosti« i ujedno povećali »ugled Kine«.

Na posebnom udaru su društvene mreže i blogovi koji su u zadnjih nekoliko godina dobili pravu vojsku novih korisnika. Upravo su oni postali glavni poligon za kritiku vlasti koja se u Kini rijetko može čuti ili pak razotkrivanje političkih i drugih skandala. Kineski internetski portali, poput Sina.com i Sohu.com, stranice slične Twitteru, imaju više od 500 milijuna korisnika. Komunističke vlasti sada se spremaju još snažnije kontrolirati njihov sadržaj te kazniti svakoga tko širi »štetne informacije«. Tako postoji mogućnost ukidanja anonimnosti na internetu. Svaki bloger morao bi se prijaviti pod pravim imenom i identifikacijskim brojem. Iako najpoznatiji blogeri u Kini ne skrivaju svoje ime, uvođenje obveze opće identifikacije smanjilo bi »zviždačke« mogućnosti na internetu ili kritike.

Teško je reći koji su pravi razlozi za još snažniju cenzuru u Kini. Neki će reći kako je to zbog straha od prosvjeda koji su se ove godine proširili diljem svijeta. Podsjetimo, kad je počeo ustanak u Egiptu Kina je blokirala riječ »Egipat« na svim blogovima. Drugi će reći da je dodatna kontrola potrebna zbog tranzicije vlasti koja se očekuje sljedeće godine, a što je uvijek prilično napeto razdoblje. Premda Kina tvrdi da je internet slobodan i dostupan za sve korisnike, to nije točno.

Postoji cijeli niz pojmova koji je nemoguće naći u internetskim pretraživačima. Zbog cenzure, među ostalim, došlo je do sukoba Kine i Googla, nakon čega se Google povukao iz države. Cenzura je prisutna ne samo u internetskom sadržaju nego i kod drugih medija, novina, televizije i radija. Tako je primjerice Kina cenzurirala i izbacila dio intervjua koji je kineski premijer Wen Jiabao prije godinu dana dao uglednom novinaru CNN-a Fareedu Zakariji. I to upravo onaj dio u kojem premijer govori o slobodi govora koja je nužna za svaku naciju, pa tako i za Kinu u kojoj je ona ustavom zajamčena.

Taj dio kineski gledatelji CNN-a nisu uspjeli vidjeti. Slično je i sa stranim tjednicima. Tako npr. uopće nije čudno da se ugledni The Economist prodaje u Kini bez nekih stranica koje ne odgovaraju državnim vlastima. Na koncu, Kina je prije dvije godine cenzurirala Obamin govor u kojem je osudio cenzuru.

RPŽ/V

Odgovori