Kina lansirala Beidou, satelitsku navigaciju u Aziji

Peking – Kineski sustav satelitske navigacije nazvan Beidou, koji pokriva područje Azije i Pacifika, pušten je u rad kao projekt kojim Kina teži biti komercijalno i strateški neovisna o američkom GPS-u i budućem europskom sustavu Galieo, izvijestili su u petak kineski mediji.

Komercijalni rad Beidoua, što na kineskom znači “velika medvjedica”, počeo je u četvrtak, a temelji se na mreži 16 satelita za navigaciju i četiri eksperimentalna satelita, navode kineski mediji.

Njegove su performanse usporedive s američkim sustavom GPS, piše list China Daily i citira kineskog dužnosnika koji kaže da će se “signal Beidoua moće primati u Australiji”.

Kineski mediji predstavili su sustav kao novi uspjeh kineske svemirske tehnologije koja obuhvaća i program svemirskih letova s posadom, gradnju svemirske postaje do kraja desetljeća te misiju s posadom na Mjesec.

Sadašnji sustav satelitske navigacije širit će se i trebao bi do 2020. pokrivati cijeli svijet, kažu dužnosnici.

Procjenjuje se da će tržište satelitske navigacije iznositi 500 milijardi dolara do 2020., te bi Beidou mogao konkurirati sa 70 do 80 posto na tom tržištu ako se korisnici odluče za opremu koja je kompatibilna s više usluga, a ne samo za jednu, navode kineski dužnosnici.

Kina je počela graditi vlastiti sustav satelitske navigacije 2000. kako ne bi ovisila, napose u vojnom sektoru, o američkom GPS-u koji zauzima oko 95 posto tržišta.

Global Times, list KP Kine koji izlazi na engleskom jeziku i promiče kineske interese, poziva “kineske korisnike da čvrsto podrže Beidou i postanu njegovi korisnici” i budu “tolerantni” prema mogućim početnim teškoćama u radu.

RPŽ/H