Vatikan – Papa Franjo je 30. rujna tijekom javnog konzistorija službeno najavio da će Papa Ivan Pavao II. i Ivan XXIII biti zajedno proglašeni svetima 27. travnja na bijelju nedjelju, kada Crkva slavi nedjelju Božanskog milosrđa, svetkovnu, koju je uveo Papa Wojtila.
Odluku o kanonizaciji dvojice svojih prethodnika Papa Bergoglio je donio početkom srpnja, potpisavši predviđene dekrete. Tada je bio odobrio i čudo, koje se pripisuje Ivanu Pavlu II. i prijedlog redovitog skupa kardinala Kongregacije za svece da se istovremeno proglasi svetim i Ivana XXIII., za kojeg nije bilo odobreno konkretno čudo, iako mu ih se pripisuje više.
Datum kanonizacije za 27. travnja 2014. izabran je zbog toga što je Papa Wojtila inzistirao na svetkovini Božjeg milosrđa. Drugi praktički razlog ovog izbora je činjenica da mnogi ne bi mogli ranije doći zbog zimskih neprilika, a to se odnosi posebno na Poljake, koji će sigurno doći u vječni grad u izvanredno velikom broju. Njima će se pridružiti i brojni štovatelji pape Wojtile iz ostalih zemalja.
Danas prvi sastanak Vijeća kardinala u nazočnosti Svetoga Oca
Papa Franjo je 30. rujna, vlastoručnim dokumentom (kirografom), ustanovio Vijeće kardinala, odnosno skupinu od osam kardinala čija su imena objavljena 13. travnja, a čija će zadaća biti pomoći Papi u vođenju Crkve i u nacrtu reforme Rimske kurije. Sutra će biti održan prvi sastanak vijeća u nazočnosti Svetoga Oca, a trajat će do četvrtka 3. listopada, izvijestio je Radio Vatikan.
O važnosti toga sastanka govorio je o. Federico Lombardi na brifingu u Tiskovnom uredu Svete Stolice, koji je počeo tumačenjem dokumenta u kojemu je papa Franjo točno odredio ulogu i zadaće osmorice kardinala.
Prije svega, skupina će se zvati Vijeće; a osim toga istaknuto je da je ona rezultat prijedloga proizišlih na općim kongregacijama održanima prije posljednjih konklava. Tim se dokumentom formalno utvrđuje da će Vijeće kardinala pomoći Papi u vodstvu Crkve i u ponovnom razmatranju apostolske konstitucije “Pastor Bonus” o Rimskoj kuriji.
Lombardi je istaknuo novi način upravljanja pape Franje te kazao da je to vijeće obogaćenje sredstava koja su Svetom Ocu već na raspolaganju u vodstvu Crkve i to putem savjetovanja. U dokumentu se također ističe da Vijeće, u kojemu se broj članova može mijenjati, želi biti još jedan izraz biskupskoga zajedništva i pomoć Petrovoj službi.
Navodeći potom dvije ključne riječi za, kako je rekao, razmišljanje o toj metodi upravljanja koju Papa uobličava, istaknuo je sinodalnost, odnosno zamisao o zajedničkom hodu: Crkva koja hodi zajedno u svojim različitim sastavnicama, i Papa koji hodi zajedno s tom Crkvom; te razlučivanje, koje je traženje Božje volje kroz često i strpljivo savjetovanje.
Ravnatelj Tiskovnoga ureda Svete Stolice potom je napomenuo da su se osmorica kardinala, pristigla ovih dana u Rim, već neformalno sastala, prije sutrašnjega prvog susreta sa Svetim Ocem. Vijeće kardinala pripremilo se uz pomoć savjeta i prijedloga skupljenih u svojim zemljopisnim područjima. Osim toga, Papi su također poslani dokumenti iz više dikasterija te iz Državnoga tajništva. Riječ je, ukupno, o 80-ak dokumenata od kojih je tajnik vijeća biskup Marcello Semeraro načinio sažetak.
Odgovarajući na pitanja novinara, Lombardi je istaknuo da papa Franjo tim vijećem ne uvodi zborno upravljanje. Papa nije ni na koji način uvjetovan. Kad bi bila riječ o zbornom upravljanju, trebalo bi reći da se Papa “mora” s njim savjetovati ili da ga “mora” sazvati u vezi s određenim temama. Tu nije riječ o tomu; riječ je o Vijeću od kojega se može tražiti mišljenje, istaknuo je Lombardi a prenosi Radio Vatikan.
RPŽ/HKR/I