Kakva su predviđanja američkih obavještajnih službi o svijetu sutrašnjice?

Washington – SAD polako, ali sigurno gubi položaj svjetske supersile. Stoji to u izvješću američkog Nacionalnog obavještanog Vijeća (NIC) o “Globalnim trendovima do 2025.” i promjenama koje slijede.

Izvješće pokriva široki spektar strateških pitanja, uključujući suparništvo velikih sila, demografska kretanja, klimatske promjene, terorizam, širenje nuklearnog oružja te stanje energetskih i prirodnih resursa do 2025. godine.

Predviđanja nisu nimalo optimistična u dokumentu na kojem je radilo više stotina stručnjaka i analitičara 16 američkih obavještajnih službi. Oni tvrde kako je trenutačna financijska kriza početak novog svjetskog gospodarskoga poretka, u kojem će se smanjiti utjecaj SAD–a.

Čeka nas multipolarni svijet

U novom multipolarnom svijetu SAD–u će konkurirati Rusija, Kina i Indija. Usprkos nestanku svjetskoga financijskog sustava i gubitku sadašnjeg položaja dolara, SAD će i dalje ostati najsnažniji svjetski čimbenik. Predviđamo multipolaran svijet. Gotovo je s unipolarnošću. Takav će svijet nestati do 2025., rekao je predsjednik Vijeća Thomas Fingar.

Predviđa se prebacivanje svjetskog bogatstva sa Zapada na islamski Istok, porast sukoba prouzročenih turbulentnim zbivanjima na Bliskom istoku kao i sve veći problemi zbog manjka energije, vode i hrane.

Rat zbog vode i hrane?

Rast svjetskog stanovništva uz smanjivanje prirodnih resursa, uključujući energiju i vodu, u kombinaciji sa širenjem nuklearnog oružja, u idućih bi 15 do 20 godina moglo velike dijelove globusa uvući u razorne regionalne sukobe, predviđa NIC.

Izvješće daje tmurnu sliku svijeta slabih država, opremljenih oružjem za masovno uništavanje, a nesposobnih nositi se s teretom sve većeg broja stanovništva bez dovoljno pitke vode i hrane. Te države najosjetljivije na sukobe, nalaze se u velikom luku nestabilnosti koji se pruža od subsaharske Afrike, kroz sjevernu Afriku, preko Bliskog istoka, Balkana, Kavkaza, do južne i srednje Azije te dijelova jugoistične Azije, navodi se u izvješću.

Najveći pesimizam veže se uz Bliski istok, za koji se ocjenjuje da može ući u utrku u nuklearnom naoružavanju ako Iran nastavi s razvojem takvog oružja.

Broj zemalja s nedostatnim zalihama vode do 2025. će porasti sa 21 na 36, sa zajedničkim stanovništvom koje će se od 600 milijuna povećati na 1,4 milijardu ljudi.

Nove visokozarazne bolesti? Ništa nije neizbježno niti nepromjenjivo!

Pojava novih, visokozaraznih virusnih respiratornih bolesti za koje nema primjerenog liječenja može izazvati globalnu pandemiju, procjenjuje se uz navođenje primjera ptičje gripe, virusa H5N1 ili Sars corona virusa te drugih oblika gripe. Kao moguće mjesto izbijanja pandemije spominju se dijelovi Kine ili jugoistočne Azije. Na globalnoj razini, oko jedna trećina stanovništva mogla bi oboljeti, a stotine milijuna bi umrle.

Izvješće Globalni trendovi 2025. četvrto je takve vrste, a NIC ga objavljuje svake četiri godine kako bi američkim čelnicima pružio dugoročni uvid u probleme i mogućnosti na koje ukazuju svjetska kretanja. To nije predviđanje. Ništa što smo identificirali u tom izvješću nije ustanovljeno. Ništa nije neizbježno niti nepromjenjivo. To su trendovi, razvoji i dinamike koji su podložni političkim intervencijama i manipulacijama, naglasio je Fingar.