Je li se mogao predvidjeti neuspjeh mostarskih razgovora?

Mostar – Neuspjeh mostarskih razgovora o ustavnim promjenama u BiH mogao se i očekivati jer su trojica čelnika nakon sastanka u Banjoj Luci davala potpuno oprečne izjave o tomu što su dogovorili pa novih pomaka u pregovorima nije ni moglo biti. Ovako većina analitičara u BiH ocjenjuje ishod razgovora Čovića, Tihića i Dodika u Mostaru te ističu da se sada otvara cijeli niz novih pitanja.

Jesu li mostarskim neuspjehom završeni napori u vezi s dobivanjem novoga ustava, ako jesu, do kada će BiH nositi “luđačku košulju” daytonskih ustavnih rješenja koja ne donose nikakav napredak, a ako nisu, tko ih i kako može nastaviti?

Je li Parlamentarna skupština BiH mjesto gdje se može kvalitetno nastaviti razgovarati o ovom pitanju? Hoće li novi neuspjesi domaćih političara produljiti mandat međunarodne zajednice u BiH, čak ga i produbiti, koliko vođeni razgovori radikaliziraju stanje u BiH i cijeli niz drugih otvorenih pitanja…

Dodik je u Mostar došao sa stavom da se Republika Srpska mora prihvatiti u svom teritorijalnom i političkom kapacitetu te da se u razgovorima treba potvrditi pravo entiteta na entitetsko glasovanje.

Njegov treći uvjet je bio da se u novom ustavu prihvati pravo entiteta na samoopredjeljenje za odcjepljenje, a što može biti utvrđeno referendumom tri godine nakon usvajanja novog ustava.

Iako sam bio svjestan pritisaka kojima je Dodik bio izložen nakon banjolučkih razgovora, a na što je došla i ova optužnica suda BiH protiv njega, ipak sam iznenađen ultimatumom koji nam je postavio, jer su njegova traženja nešto što nas vraća u preddaytonsku BiH i rezultate koji su ostvareni ratnim pohodima – rekao je Sulejman Tihić, ističući da nema daljnjih pregovora o ustavnim pitanjima, a da se može razgovarati o nekim drugim stvarima.

Na upit mogu li pregovori biti nastavljeni bez Dodika, Tihić je kazao da je to teško ostvarivo u sadašnjem odnosu političkih snaga jer Dodikov SNSD ima većinu iz RS i u Zastupničkom i u Domu naroda BiH.

Ublažujućom retorikom nastupio je predsjednik HDZ–a BiH Dragan Čović, izjavivši da prekid mostarskoga sastanka ni u kom slučaju ne znači potpuni prekid pregovora o ustavnim promjenama BiH, te da će nastavak razgovora biti za desetak dana u Gradačcu u Tihićevoj organizaciji.

Ovo je dobra vijest za BiH i njezine građane, jer je očito da se ova zemlja ne može podijeliti onako kako su neki mislili – kazao je Haris Silajdžić, predsjednik Stranke za BiH komentirajući neuspjeli sastanak u Mostaru.

S njima i između njih nema dogovora – rekao je Zlatko Lagumdžija, predsjednik SDP–a, dodajući da ga neće ni biti.