Izbori u BiH 7. listopada, u Mostaru odgođeni

Sarajevo – Uz iznimku Mostara, Središnje izborno povjerenstvo BiH raspisalo je jučer općinske izbore koji će se održati 7. listopada u svim općinama u BiH.

Na ovim izborima birat će se novi sazivi općinskih i gradskih vijeća za nove načelnike i gradonačelnike. Tako će se, prema odluci o raspisivanju, izbor održati za 78 općinskih vijeća u Federaciji BiH i 61 skupštinu općine u RS-u. Istodobno, Mostar je doživio sudbinu kakve je i najavljena – nisu se stekli zakonom propisani uvjeti.

“Daljnja sudbina izbora lokalne vlasti u Mostaru je u rukama zakonodavca. Očekuje se zakonska intervencija za provođenje izbora, u toj intervenciji, koja će biti usklađena s odlukom Ustavnog suda o izbornim jedinicama i o broju mandata koje pojedine izborne jedinice grada Mostara daju, realno je očekivati da i mi budemo konzultirani i da se uredi ovo pitanje”, rekao je predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva BiH Branko Petrić.

Prema njegovim riječima, SIP je donio pravilnik o prijavi i ovjeri prijave političkih subjekata i utvrdili broj birača za svaku izbornu jedinicu. Broj birača u BiH je povećan u odnosu na prethodne izbore, s današnjim danom iznosi 3.213.562 birača i za 189.435 birača je veći u odnosu na lokalne izbore prije četiri godine. Središnje izborno povjerenstvo jednako je kao i za druge sredine raspisalo izbore i za Srebrenicu unatoč zahtjevima dijela političkih stranaka da se drukčije urede ovi odnosi.

Političkim strankama i neovisnim kandidatima od jučer je počeo teći rok za prijavu sudjelovanja na izborima, a završava se 25. svibnja. Pri tome je SIP naveo da je za sve kandidate za vijećnika obvezna uplata 500 maraka pologa, dok kandidati za načelnika općina moraju položiti po 1.500 KM.

Jednako tako SIP je naložio da se birači koji će dopisno glasovati iz inozemstva prijave do 14. srpnja kako bi iskoristili ovu mogućnost. Isto se odnosi i za osobe koje žive u BiH, ali koje bi željele glasovati na prijeratnim adresama prebivališta, odnosno u općini u kojoj su stanovale u vrijeme posljednjeg popisa pučanstva.
Središnje izborno povjerenstvo razmatralo je i probleme s kojima će se moguće suočiti u slučaju da se ne donese proračun institucija BiH. Pri tome ako ne bude usvojen proračun, novac za izbore će se osigurati odlukom o privremenom financiranju ili iz pričuvnih sredstava.

RPŽ/VL