Italija: Lijevi centar najjači u parlamentu, desni u Senatu

Rim – Nakon 99,9 posto obrađenih glasačkih mjesta, koalicija lijevog centra Piera Luigija Bersanija u donjem domu vodi za oko 125.000 glasova, odnosno s 29,55 posto glasova prema 29,18 posto koliko je dobila desna koalicija Silvija Berlusconija.

Unatoč tako maloj razlici, prema talijanskom izbornom zakonu lijeva će koalicija imati 340 od 630 mjesta u donjem domu, prenose agencije.

No, na izborima za Senat situacija je drukčija. Prema prvim službenim podacima, ljevica je osvojila 97 mjesta s 31,63 posto glasova, nasuprot 110 koliko je osvojila desnica, premda je imala 30,71 posto glasova.

Prema talijanskom izbornom sustavu za Senat se u obzir uzimaju rezultati na razini regija. No, bez obzira na to kakav će biti konačni rezultat, u Senatu nitko neće imati jasnu većinu i nijedna koalicija neće imati dovoljan broj glasova.

‘Italija je blokirana, nastradat će cijela Europa!’

Njemački Der Spiegel piše da je Italija ‘blokirana republika’, te da je ‘formiranje vlade neizvjesno’. ‘Izborni savez okupljen oko Silvija Berlusconija možda neće ostati dugo zajedno, što ne znači da on neće uspjeti izazvati mnogo štete, koju će osjetiti i Europa.’, piše Der Spiegel koji ističe i izborni debakl ‘nedavnog spasitelja Italije, profesora ekonomije Marija Montija’. Njemu Talijani ipak nisu mogli oprostiti ‘povećanje poreza, smanjenu kupovnu moć i dramatičan niz poslovnih bankrota’.

Frankfurter Allgemeine Zeitung pak piše da se ‘Italija nalazi u delikatnom položaju’, te ističe da je izborna kampanja Bersanija mogla biti bolja, jer je ‘često bio u defanzivi’, naročito zahvaljujući radikalnim istupima komičara Beppa Grilla, čija je stranka danas treća politička snaga u Italiji. Bečki Der Standard zato u prvi plan stavlja odnose Rima i Bruxellesa, odnosno Europske centralne banke, za koju piše da ‘bez nje Italija ne može preživjeti’. ECB u svojem portfoliju ima i 102 milijarde eura talijanskih državnih obveznica, pa se predviđa da ‘nova vlada neće imati izbora nego nastaviti Montijev reformski kurs’.

Madridski El Pais pak napominje mnoge ekonomske sličnosti između Italija i Španjolske, te najavljuje kako Talijane sada još više očekuje socijalna kriza kakva je pogodila veeć Španjolsku. Londonski Guardian kao ključnu posljedicu neodlučenih izbornih rezultata u Italiji ističe veliki pad na financijskim tržištima, koji bi mogao biti najava povratka krize eura na velika vrata. ‘U Bruxellesu su šokirani rezultatima talijanskih izbora.’, konstatira Guardian i predviđa da će najveća žrtva nemogućnosti formiranja stabilne vlade biti zajednička europska valuta euro. ‘Najveći gubitnik izbora je trijezni profesor Monti.’, zaključuje Guardian.

RPŽ/H/TP