Bruxelles – Većina stanovnika Bosne i Hercegovine nezadovoljna je trenutnom ekonomskom situacijom (58% je bile nesretno) i odavali su malo nade u poboljšanje u budućnosti, pokazuje istraživanje koje je u rujnu i listopadu proveo Gallup Balkan Monitor. Rezultati istraživanja predstavljeni su danas u Bruxellesu.
Dvije trećine ispitanika u Federaciji su, prema tom istraživanju, mislili da se ekonomski uvjeti pogoršavaju, dok se u Republici Srpskoj tako osjećalo manje od polovice ispitanika – 44%, s tim da je 31% stvarno vidjelo znakove poboljšanja.
Na Vladu se gledalo kao da jako loše obavlja posao (s negativnim rejtingom od 67% – najgorim u regiji: 70% u Federaciji i 56% u RS–u) te da je neučinkovita u borbi protiv organiziranog kriminala.
Ispitanici u Bosni i Hercegovini ne očekuju puno pozitivnog utjecaja od EU, a čak 44% ispitanika iz Republike Srpske smatra da je EU neprijateljska prema njima.
Od onih koji su odgovorili na pitanje, 45% ispitanika u Federaciji je imalo malo ili čak uopće nije imalo povjerenja u europske institucije; u srpskom entitetu ta se brojka penje na 77% ispitanika koji ne vjeruju EU institucijama. Republika Srpska ima najviši postotak ljudi u regiji (62%) koji se osjećaju odbačeno od EU građana; u Federaciji, samo trećina (32%) smatra da EU građani ne žele da se oni pridruže Uniji.
Osim u BiH Gallup Balkan Monitor proveo je, u rujnu i listopadu, na kvalificiranom uzorku od najmanje 1000 ispitanika, istraživanje i među građanima ostalih balkanskih zemalja; Srbije, Hrvatske, Makedonije, Albanije, Kosova i Crne Gore. Prvi su puta, na jednom mjestu, prikupljeni podaci koji pokazuju kako i o čemu trenutno razmišljaju građani zemalja Balkana.
Kratko nakon objave EU izvještaja o napretku zemalja Zapadnog Balkana, istraživanje Gallup Balkan Monitor predstavlja dodatnu procjenu regije nastalu na osnovu mišljenja i stavova građana tog prostora. Istraživanje bi trebalo biti posebno zanimljivo kreatorima politika i donositeljima odluka jer im omogućuje uvid u stajališta i razmišljanja njihovih birača.