Islamska zajednica objavila svoju top listu islamofoba u BiH

Sarajevo – Prvo Izvješće o islamofobiji, diskriminaciji i netoleranciji na području Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini predstavljeno je jučer u Sarajevu. Izvješće su predstavili muftija vojni Ismail ef. Smajlović i Ekrem Tucaković, rukovoditelj Službe za odnose s javnošću Rijaseta.

– Naš cilj bio je upoznati javnost s činjenicom da je islamofobija u BiH itekako prisutna u bh. društvu, ta da se trebamo boriti protiv takvih pojava. Uloga medija u tom procesu je ogromna, mediji trebaju prepoznati govor mržnje, a ne proizvoditi eksplozivne vijesti, rekao je muftija Smajlović.

Ovo je prvo izvješće ovakve vrste nastao u okviru Islamske zajednice i obuhvata vremenski period od 2004. do 2011. godine. Izvještajem su, kako se navodi, obuhvaćeni primjeri koji pokazuju raznolike vrste diskriminacije i netolerancije koje dolaze od različitih osoba i društvenih skupina. Premda postoji mnogo veći broj slučajeva nego što je prezentirano, u Izvještaj su uvršteni najizrazitiji, ili oni koji pomažu da se stekne što cjelovitiji uvid u frekventnost i raznovrsnost diskriminacije i netolerancije.

Izvješće se sastoji od šest područja koja su bila u fokusu praćenja i analize, zatim sadrži preporuke organima i institucijama Bosne i Hercegovine i međunarodnim političkim organizacijama i organizacijama za zaštitu ljudskih prava te donosi kraći pregled temeljnih instrumenata o zaštiti ljudskih prava i sloboda koji se najčešće krše, izjave istaknutih bivših i sadašnjih dužnosnika o islamofobiji, ukazuje na stanovite teškoće oko definiranja termina islamofobija i dileme koje oko toga postoje.

U izvješću su kao propagatori islamofobije posebno istaknuti Milorad Dodik, Nebojša Radmanović, Ministarstvo vjera Srbije, patrijarh Irinej, Slavko Jovičić, Raffi Gregorian, Rajko Vasić, Emil Vlajki, dok visok stupanj netolerancije prema islamu zastupaju medijske kuće FTV, Oslobođenje, magazin Bh Dani, Slobodna Bosna, te njihovi novinari i urednici među kojima se ustiču Emir Imamović, Vildana Selimbegović, Sead Fetahagić, Senad Pećanin, Zija Dizdarević…

Cilj Izvješća je, kako tvrde autori, registriranje, upoznavanje i informiranje o slučajevima islamofobije, diskriminacije i netolerancije na osnovu vjere, ohrabrivanje žrtava netolerancije i diskriminacije da ispričaju svoja iskustva, podizanje svijesti da se slučajevi islamofobije, netolerancije i diskriminacije trebaju ozbiljno uzeti i da je potreban zajednički odgovor društva.
Poimanje islama u javnosti treba promijeniti i zato preporučujem da svi pročitate ovaj izvještaj, a dostavit ćemo ga i organima vlasti, političkim stranka, te predstavnicima međunarodne zajednice, dodao je efendija Smajlović.
– Jedna od najtežih ali i najjasnih primjera islamofobije jeste onaj kad je Milorad Dodik izjavio da ‘muslimani ne mogu biti suci’ a ostale primjere možete pronaći u Izvještaju, istakao je na konferenciji glasnogovornik Rijaseta, Ekrem Tucaković odgovarajući na pitanje tko su najveći islamofobi u BiH.
Na pitanje da li je Sarajevo centar islamofobije i netolerancije koje je postavio jedan od novinara Tucaković nije htio odgovoriti.

Nije problem u islamu, nego na relacijama u BiH

Federalna televizija odlučno odbacuje optužbe Rijaseta IZ BiH sadržane u Izvještaju o islamofobiji 2004.-2011. Ismaila efendije Smajlovića i Ekrema Tucakovića, kojim se ova kuća i njeni novinari neargumentirano i tendenciozno optužuju za islamofobiju, navodi se u saopćenju Federalne televizije.

Rukovodstvo RS-a nastavilo je polemiku s Islamskom zajednicom u BiH i reisu-l-ulemom Mustafom ef. Cerićem. Reagujući na jučerašnju press-konferenciju u Sarajevu, Dodik je za banjolučke “Nezavisne” rekao da poštuje islam i islamske vjernike, ali… “Nemam ništa protiv islama. Ali, ovdje nije problem u islamu, nego na relacijama u BiH. U ovom slučaju, to je poglavar islamske zajednice Mustafa Cerić”, ustvrdio je Dodik.
Dodik je naveo  da je sveti mjesec  ramazana i da to poštuje, dodajući da nije vrijeme za polemike i da će za to biti vremena kada prođe mjesec ramazana. I član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović se oglasio rekavši da “nema namjeru” polemizirati s Islamskom vjerskom zajednicom ili bilo kojom drugom zajednicom putem medija ili saopćenja.

RPŽ/SD/NN