Sarajevo – Austrijski diplomat Valentin Inzko preuzeo je u četvrtak dužnost visokoga međunarodnog predstavnika u BiH, naslijedivši na tom položaju Miroslava Lajčaka. Inzko je sedmi visoki predstavnik u BiH od 1996. i drugi Austrijanac na tom položaju.
U nastupnom obraćanju Inzko je kazao da je cilj koji dijeli s vlastima u BiH provedba pet ciljeva i dva uvjeta koje je postavilo Vijeće za implementaciju mira, a što bi trebalo dovesti do tranzicije sadašnjeg Ureda visokog predstavnika (OHR) u Ured specijalnog predstavnika EU–a (EUSR), odnosno prelazak Bosne i Hercegovine iz daytonske u europsku fazu.
Svi koji budu radili na europskoj budućnosti BiH mogu u meni računati na pouzdanog partnera, kazao je Inzko, dodajući kako neće oklijevati koristiti svoje izvršne, tzv. bonnske, ovlasti koje mu omogućuju nametanje zakona i smjenjivanje izabranih dužnosnika.
“Vjerujem u partnerstvo i vidim sebe kao vašeg (BiH) partnera. Pa ipak, neću oklijevati koristiti se svojim ovlastima ako to bude potrebno. To neće biti moj prvi izbor, ali ostat će krajnje sredstvo i neću se libiti rabiti ga”, izjavio je Inzko. Inzko započinje svoj mandat s snažnom podrškom ključnih zemalja unutar Vijeća za provedbu mira (PIC), međunarodnog tijela koje nadzire provedbu Daytonskog sporazuma u Bosni i Hercegovini.
Naime, politički direktori Upravnog odbora PIC–a nakon dvodnevnog sastanka u Sarajevu izdali su posebni Komunike u kojemu su snažno podržali Inzka u provedbi njegova mandata. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira podsjetio je da tijela BiH moraju u potpunosti realizirati pet ciljeva i dva uvjeta prije tranzicije OHR–a u EUSR, a dok se ovi uvjeti ne ispune OHR će egzistirati i nastaviti provoditi svoj mandat.
Upravni odbor PIC–a također je izrazio duboku zabrinutost glede razvoja političke situacije u BiH u proteklih pola godine. Naglašeno je kako je i dalje često prisutna nacionalistička i retorika podjele, što predstavlja prijetnju suverenitetu i ustavnom poretku BiH. Kad je riječ o ustavnoj reformi u BiH, naglašeno je kako je tom pitanju potrebno pristupiti na konstruktivan i realan način sa svih strana, što zasad još nije slučaj.
Miroslav Lajčak, pak, novinarima je kazao kako je zajedničko stajalište da se u pregovore koje su započeli čelnici triju najutjecajnijih političkih stranaka sada trebaju uključiti i ostale stranke kako bi se postigla rješenja prihvatljiva za sve.Lajčak je kazao kako BiH napušta kao njezin prijatelj najavljujući kako će se za tu zemlju zauzimati i s pozicije slovačkog ministra vanjskih poslova.
Sinoć su članovi PIC–a razgovarali s čelnicima šest vladajućih političkih stranaka o kašnjenjima u ključnim reformama, uključujući i rješenje pitanja raspodjele državne imovine.
Odlazeći visoki predstavnik Miroslav Lajčak ocijenio je nakon razgovora kako su vođeni u tolerantnom ozračju, ali da su stranački čelnici ostali udaljeni u vezi s pitanjem državne imovine, koja je jedan od uvjeta za transformaciju Ureda visokog predstavnika u ured specijalnog predstavnika EU–a. Članovi PIC–a su pozdravili i usvajanje Amandmana za Brčko Distrikt u Parlamentarnoj skupštini BiH.