Hrvatska i Srbija za sporazum o procesuiranju ratnih zločina

Sarajevo – Predsjednici Hrvatske, Srbije i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine održali su u petak na Jahorini neformalni trilateralni sastanak koji je posvećen ključnim političkim pitanjima u području.

Sastanak je održan u pomalo neobičnim okolnostima, s obzirom na snježno nevrijeme koje je pogodilo i BiH te pod izrazitim mjerama sigurnosti.

Sastanak je završen u ranim poslijepodnevnim satima, a na njemu se razgovaralo o pitanjima kakva su, primjerice, inicijativa hrvatskog predsjednika Ive Josipovića za sklapanje međudržavnog sporazuma kojim bi se poboljšalo procesuiranje ratnih zločina, imovinsko-pravni odnosni, granica te ukupna suradnji između Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine, uključujući koordinaciju aktivnosti u borbi protiv organiziranog kriminala.

Josipović je nakon sastanka izjavio kako se radi na tome da Hrvatska i Srbija sklope bilateralni sporazum o procesuiranju ratnih zločina. Kazao je da su on i srbijanski predsjednik Boris Tadić suglasni o potrebi postizanja sporazuma kojim bi se počinitelji ratnih zločina procesuirali prema mjestu njihova prebivališta, što bi spriječilo ponavljanje slučajeva kakav je bio onaj hrvatskog branitelja Tihomira Purde. »Nitko tko je počinio ratni zločin ne smije ostati nekažnjen«, kazao je hrvatski predsjednik, naglasivši pritom da je od neobične važnosti izbjeći politiziranje ratnih zločina, odnosno njihova procesuiranja.

Po Josipovićevim riječima, države u području bi trebale osnažiti zajedničku borbu protiv organiziranog kriminala, jer je to zajednički problem.

Trilateralni sastanak na Jahorini bio je prvi takve vrste nakon prošlogodišnjeg susreta na Brijunima. Ovaj se odvijao u donekle izmijenjenim političkim okolnostima, nakon promjene vlasti u Hrvatskoj te uspjeha referenduma o pristupanju Hrvatske EU. Josipović je kazao da Hrvatska ostaje spremna podržati svoje susjede na putu prema Uniji.

Predsjednik Srbije Boris Tadić osvrnuo se upravo na pomake koji su se u području dogodili nakon sastanka na Brijunima, istaknuvši kao važan događaj uhićenje dvojice preostalih haaških bjegunaca, Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

Tadić je podržao i rješavanje problema nestalih kazavši da će, među ostalim, biti istraženi zločini u logorima u Srbiji nakon pada Vukovara.

Predsjednik Srbije govorio je i o potrebi gospodarske suradnje u području, a posebno je spomenuo dovršetak paneuropskih prometnih koridora i gradnju dvotračne željezničke pruge na koridoru 10.

Nakon završetka sastanka novinarima su se obratili i članovi Predsjedništva BiH, Nebojša Radmanović, Željko Komšić i Bakir Izetbegović.

Komšić je kazao da su sudionici sastanka pozdravili napredak u uspostavi vlasti u BiH, kao i referendum u Hrvatskoj o pridruženju EU. No, on je ponovio da BiH ima rezerve prema sporazumu po kojem bi se ratni zločini procesuirali prema mjestu prebivališta počinitelja, budući da se većina zločina dogodila na području BiH. »Moje je stajalište i prirodno je da se sudi po mjestu izvršenja zločina«, kazao je Komšić ipak dodavši da će BiH dati političke ovlasti Tužiteljstvu BiH za ustupanje nekih predmeta drugim državama, ako ih je u tim državama moguće kvalitetnije procesuirati.

Zakon o ništetnosti će pasti u vodu

Predsjednik Ivo Josipović izjavio je na Jahorini kako je uvjeren da će zakon o ništetnosti optužnica za ratne zločine protiv hrvatskih državljana koje su podigla srbijanska pravosudna tijela u svakom slučaju pasti u vodu te da sporazum sa Srbijom o procesuiranju ratnih zločina prema mjestu prebivališta počinitelja može bolje riješiti takve probleme.

Taj je zakon po mom sudu neustavan i o tome će se izjasniti Ustavni sud (Hrvatske) i pustimo ga neka radi. Ono što je najvažnije je da sporazum kojega predlažem, a ja sam to naravno raspravio s našom vladom, onemogućava politizaciju postupaka za ratne zločine, kazao je Josipović u posebnoj izjavi za hrvatske medije nakon sastanka s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem i članovima Predsjedništva BiH.

Josipović je uvjeren kako će se počinitelje ratnih zločina nad Hrvatima koji prebivaju u Srbiji tamo lakše i procesuirati i da će to biti bolje nego suđenja u odsutnosti.

Mislim da je to zajednički interes i više neće biti ‘slučajeva Purda’, kazao je hrvatski predsjednik.

Komentirajući ponovljene optužbe što ih je na njegov račun, u polemici oko ureda bivšeg predsjednika, iznio bivši predsjednik Stjepan Mesić, Josipović je kazao kako, što se njega tiče, nema nikakvog rata između njih dvojice.

Stvar je u tome da ima ljudi koji ne razumiju kada je njihova funkcija završila. Mesić više nije predsjednik, on može kao građanin kritizirati koliko hoće, a ja ostajem kod svoje teze da ured bivšeg predsjednika u sadašnjem obliku nije potreban, kazao je Josipović.

Najavio je i kako će uskoro objaviti podatke koji će pokazati koliko je sadašnji predsjednički ured jeftiniji od onoga kojega je vodio Mesić.

RPŽ/V/H