Hodočašće: Pješice od Žepča do Sinja

Skupina od osam hodočasnika, uglavnom mladih, predvođena salezijancem don Mihovilom Kurkutom krenula je jutros pješice na hodočašće iz Žepča do Sinja. Svoj put su započeli u jutarnjim satima nakon mise zornice i molitve u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Osovi. Potom su se uputili kombijem do Željeznog Polja te hodočašće nastavili pješačeći. Uz pratnju vodiča i prijatelja iz planinarskih društava iz BiH namjeravaju preći put dug oko 200 km.

U Sinj će prema planu stići navečer 14. kolovoza.

Hodočasnike ćete moći pratiti i putem valova naše radiopostaje. Svakodnevno, u našem jutarnjem programu između 09:00 i 10:30 sati, razgovarat ćemo o tijeku njihova putovanja.

Pred polazak gosti u našem studiju su bili don Mihovil Kurkut, Igor Marić i Darko Banoža. Oni su se prisjetili i prošlogodišnjeg hodočašća od Žepča do Međugorja. Istaknuli su da je i na ovom hodočašću primarna duhovna komponenta. Svaki dan hodočasnici će započeti s misnim slavljem.

Ponos i dika, biser i najljepši ures Sinja i Cetinske krajine jest čudotvorna slika Blažene Djevice Marije od milosti! Ta se slika može ubrojiti među ljepše slike što ih je stvorila kršćanska umjetnost! Slika je naslikana na platnu dužine 58 cm, a širine 44 cm. Naslikao ju je nepoznati mletački slikar u 16.stoljeću.

Prema nekima, ona se najprije nalazila u Sinju, i kad je Sinj pao u turske ruke (1536.), fratri su je ponijeli sa sobom u Ramu, gdje je ostala sve do 1687. godine. Te su godine fratri s narodom ponovno bježali pred turskom najezdom prema Cetinskoj krajini i moru. Sa sobom su nosili najdragocjenije blago: sliku Majke Božje!
Kratko su vrijeme boravili u Dugopolju, Klisu i Splitu.

Godine 1691. fratri je kradomice prenose u Sinj i tako se sveta slika, nakon dugoga i mukotrpnog višegodišnjeg puta, konačno nastani u Sinju iz kojega više nije odlazila! Nakon slavne pobjede 1715. godine koju pripisaše zagovoru Majke Božje, vojnički časnici skupiše među sobom oko 80 cekina i dadoše skovati zlatnu krunu s križem kojom će okititi Marijinu sliku. Tom krunom svečano je okrunjena 22. rujna 1716. godine i konačno je 1721. godine prenesena u novu crkvu u kojoj se i danas nalazi.

Sa svetištem Gospe Sinjske usko je povezan samostan franjevaca, čuvara svetišta u kojem se od starine odgaja podmladak za Franjevački red. 1838. godine osnovana je Franjevačka gimnazija Provincije Presvetog Otkupitelja, prva gimnazija s hrvatskim nastavnim jezikom u južnoj Hrvatskoj.

Kristina Jukić/Radiopostaja Žepče