Papa se susreo s Fidelom Castrom, na misi u Havani 700.000 vjernika

Havana – Papa Benedikt XVI. završio je 28. ožujka svoje osmodnevno 23. apostolsko putovanje u Meksiko i Kubu. Posljednjeg dana pohoda na Trgu revolucije u Havani služio je euharistijsko slavlje, na kojem je, kako prenosi Radio Vatikan, sudjelovalo oko 700.000 vjernika.

Prije odlaska s Kube susreo se u nuncijaturi s bivšim predsjednikom Fidelom Castrom. Mediji su najviše pozornosti posvetili upravo tom polusatnom razgovoru Pape s posljednjim komunističkim vođom.

Fidel Castro i papa Benedikt XVI. šalili su se o svojim godinama. Na Castrovo pitanje kako uspijeva u tim godinama toliko raditi i putovati, Papa je odgovorio: “Star sam, ali još uvijek mogu obavljati svoje dužnosti”. Razgovor Benedikta XVI. s Fidelom Castrom, koji u kolovozu navršava 86 godina, dok ih Papa u travnju navršava 85, bio je srdačan, ali i ozbiljan. Fidel Castro susreo se i s Ivanom Pavlom II., najprije u Vatikanu 1986., a potom na Kubi tijekom Wojtylina posjeta Kubi 1998. Studirao je kod isusovaca, pa je to sigurno ostavilo duboke tragove u njegovoj svijesti. Razgovor je, prema izvješću Radio Vatikana, bio vrlo srdačan i s papom Benediktom XVI., koji je povjerio Fidelu Castru da je oduševljen srdačnošću kojom ga je dočekao kubanski narod. Bivši kubanski predsjednik rekao je da je preko televizije pratio cijelo njegovo putovanje te mu je povjerio kako ga je razveselila beatifikacija Majke Terezije i Ivana Pavla II. Postavio je Papi nekoliko pitanja o liturgijskim promjenama i o ulozi Pape, koji mu je govorio o svojim putovanjima, susretima s raznim narodima i o djelovanju Crkve. Castro je primijetio kako su današnja vremena vrlo teška za čovječanstvo, na što je Papa dodao da tome pridonosi i nepriznavanje Boga. Osvrnuo se i na važnost ispravnog odnosa vjere i razuma. Fidel Castro, koji je Papi predstavio svoju ženu Daliju i dva sina, zamolio je Papu da mu pošalje svoje knjige.

U propovijedi tijekom mise na Trgu revolucije Papa je zatražio veću slobodu za Crkvu na Kubi. Priznao je da se stanje poboljšalo, ali ga treba pojačati. Vjerska sloboda, prema njegovim riječima, pojačava nadu u bolji svijet. Pravo na vjersku slobodu bilo na osobnoj bilo na zajedničkoj razini očituje jedinstvo ljudske osobe, koja je u isto vrijeme građanin i vjernik. Ona omogućava vjernicima da daju svoj doprinos izgradnji društva, učvršćuje suživot i pobuđuje nadu u bolji svijet te stvara plodonosne uvjete za mir i skladan razvoj, a istodobno stvara i čvrste temelje za osiguravanje prava nadolazećim naraštajima. Crkva ne traži privilegije, već samo da joj se omogući vršenje poslanja koje joj je Krist dao. Samo Krist može dati pravo slobodu, objasnio je papa Ratzinger mnoštvu okupljenih vjernika na Trgu revolucije te istaknuo kako se skepticizam i relativizam protive istini. U potrazi za istinom potrebna je vjera, ali i razum, jer tko djeluje nerazumno ne može postati Isusov učenik. Istina je temelj slobode, ali i morala, što povezuje kulture i narode kao i vjernike s onima koji ne vjeruju. Crkva ne nameće, ne nalaže ništa, već predlaže istinu koja nas oslobađa, rekao je Papa i primijetio kako su Kubi i cijelom svijetu potrebne promjene te pozvao kubanske vjernike da ne oklijevaju slijediti Isusa, jer će tako započeti cvasti novi život u svakom pojedinom čovjeku i u cijeloj zemlji.

Prije polijetanja iz zračne luke Jose Marti dell’Avana Papa je pred predsjednikom Raulom Castrom istaknuo kako Kuba mora biti dom za sve Kubance, koji moraju živjeti u ozračju smirenog bratstva u pravdi i slobodi. Oproštajna se svečanost odvijala u pokrivenom prostoru, jer je baš u to vrijeme padala jaka kiša. Papa, kojega je putem od nuncijature do zračne luke pozdravljalo mnoštvo svijeta, osvrnuo se na muke i nevolje kubanskog naroda zbog američkog embarga te primijetio kako nitko ne bi smio biti lišen vlastitih temeljnih sloboda. Poštovanje slobode je neizbježno za dostojanstvo čovjeka kao i za izgradnju društva u kojem se svatko može osjećati protagonistom. To je, prema Papinu uvjerenju, neizbježno za budućnost vlastitog života, obitelji i domovine. Sveti Otac smatra da je hitno potrebno odstraniti nepopustljiva stajališta i jednostrane odluke, koje otežavaju napore suradnje, jer je to nedjelotvorno. Nesporazume se mora rješavati strpljivim dijalogom i iskrenom voljom. Nitko se ne bi smio osjećati isključenim iz društvene zajednice, istaknuo je papa Ratzinger i podsjetio kako je vjera istinski čimbenik razvoja, obnove i pomirenja. Zbog toga Kuba mora ojačati vjeru svojih otaca i s povjerenjem u Gospodina graditi bolju budućnost.

Benedikt XVI jučer je 40 minuta razgovarao s predsjednikom Raulom Castrom, Fidelovim bratom. O tom se susretu ne zna mnogo, tek da je Papa zatražio od predsjednika više prostora za Crkvu kako bi mogla dati pun doprinos moralnom i društvenom napretku kubanskog naroda. Usto je predložio da Veliki petak bude neradni dan.

RPŽ/RV