Europski sud pravde: ista starosna granica za mirovine i za žene i za muškarce

Luxembourg – Rim – Europski sud pravde u Luxembourgu presudio je da Italija ne poštuje ravnopravnost žena i muškaraca odredbom da žene mogu u punu starosnu mirovinu s navršenih 60 godina, a muškarci tek s navršenih 65.

Podsjetimo: podjednaka zakonska odredba vrijedi i u Hrvatskoj i u BiH, pa presuda Europskog suda pravde indirektno obavezuje i Hrvatsku, uđe li u članstvo Europske unije.

Sud je dakle usvojio tužbu Europskog povjerenstva, koje se pozvalo na članak o zabrani diskriminacije. Sud nije zanijekao da žene u svijetu rada nailaze na veće poteškoće nego muškarci, ali je zaključio da mirovinska dob ne utječe na te poteškoće, niti ih kompenzira.

U talijanskom slučaju se presuda odnosi na javne (državne) uposlenike, jer u Italiji postoje razlike u socijalnom tretmanu javnih i privatnih uposlenika. Italija je dužna izjednačiti dob za punu mirovinu. S obzirom na dugotrajnu krizu mirovinskog sustava, koju aktualna svjetska ekonomsko–financijska kriza samo pogoršava, mnogo je vjerojatnije da će i ženama dob za punu penziju biti povišena na 65 godina, nego da će muškarcima biti smanjena na 60.

Zasad se ne govori ni o nekom kompromisnom rješenju (na primjer 64 godine i za jedne i za druge, što bi u Italiji održalo otprilike istu razinu troška, s obzirom na broj žena koje odlaze u punu starosnu mirovinu).

Dodajmo, da se danas obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Ovaj je datum odabran u znak sjećanja na sestre Patriju, Minervu i Mariju Teresu Mirabel koje je 1960. u Dominikanskoj Republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. One su bile političke aktivistice i oštro su se protivile Trujillovu režimu. U više su navrata uhićene kao i njihovi muževi, a nakon posljednjeg uhićenja pronađena su njihova izmrcvarena tijela.

Dan borbe protiv nasilja nad ženama počeo se obilježavati 1980. na feminističkom skupu u Bogoti na kojem je bilo govora o nasilju u obitelji i seksualnom zlostavljanju. 1999. godine i UN je prihvatio 25.studenog kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

Odgovori