EU nepovjerljiva prema sporazumu

Bruxelles – Europska komisija priopćila je da “pozdravlja sporazum premijera Putina i Tymošenkove iz Moskve, a posebice najavu da se prijenos plina k Europi može nastaviti u ponedjeljak”.

EK i češko Predsjedništvo Europske unije neko su vrijeme nagovarali obje strane da ozbiljno pregovaraju, naglašavajući da su rasprave ovoga vikenda pokus za vjerodostojnost Rusije i Ukrajine kao dobavljača plina. Sada se čini da ti razgovori donose plod – ističe u priopćenju Ferran Tarradellas Espuny, glasnogovornik europskoga povjerenika za energetiku Andrisa Piebalgsa. On je, zajedno s češkim ministrom industrije i trgovine Martinom Rimanom, koji će u ovome polugodištu predsjedati Vijećem EU za energetiku, predstavljao EU na rusko–ukrajinskome summitu.

Vidjeli smo do sada mnoga lažna svitanja u ovome sporu, a pokus je u ovom slučaju teče li plin ili ne prema europskim potrošačima. Do tada, čekanje se za Europu nastavlja – zaključio je Tarradellas.

Sumnjičav je bio i Riman, koji se novinarima obratio u ime Predsjedništva EU.

Pozdravljamo postignuti napredak, koji treba zahvaliti činjenici da je EU na moskovskom sastanku govorila jednim glasom, ali ostajemo stvarni. Još nije jasno kada će se opskrba plinom obnoviti – rekao je Riman.

Što su dogovorili Putin i Timošenko

Ruski plinski div Gazprom i ukrajinski Naftogaz potpisat će u ponedjeljak sporazum o uvjetima prema kojima će se ruski plin isporučiti Ukrajini i zatim dalje u Europu, objavio je u nedjelju ured ukrajinske premijerke Julije Timošenko.

“Ukrajina i Rusija potpisat će u ponedjeljak dokumente o uvjetima isporuke ruskog plina Ukrajini i njegova upućivanja prema europskim zemljama”, navodi se u priopćenju.

Premijeri Rusije i Ukrajine, Vladimir Putin i Julija Timošenko, postigli su u Moskvi rano u nedjelju okvirni dogovor o ponovnoj uspostavi opskrbe plinom, do koje bi trebalo doći uskoro, izvijestio je glasnogovornik ruske vlade, javljaju agencije. Nakon maratonskih pregovora koji su trajali cijelu subotu i do ranih jutarnjih sati u nedjelju, Putin i Timošenko usuglasili su da će Ukrajina plaćati tržišnu cijenu za ruski plin, umanjenu za 20 posto u ovoj godini, rekao je Dmitrij Peskov.

To znači da će u ovoj godini Ukrajina umjesto dosadašnjih povlaštenih 179 američkih dolara za tisuću prostornih metara ruskog plina plaćati oko 350 dolara. Ukrajina je dosad u pregovorima tvrdila da može platiti između 200 i 210 dolara jer u proračunu nema dovoljno novca za veća poskupljenja.

Od 1.siječnja 2010. Ukrajina će plaćati punu tržišnu cijenu, a Rusija će zauzvrat s istim datumom Kijevu početi plaćati tržišnu vrijednost tranzitnih pristojba za korištenje ukrajinskih plinovoda. Dvoje dužnosnika nisu spominjali ukrajinski dug od 600 milijuna dolara Rusiji koji se također dosad navodio kao jedan od problema za prestanak opskrbe.

Premijeri dviju zemalja dali su nalog šefovima svojih državnih kompanija, Gazpromu i Naftogazu, da sastave službeni ugovor i čim on bude potpisan opskrba Europe plinom preko Ukrajine bit će nastavljena, rekao je Peskov. “To će se dogoditi u vrlo bliskoj budućnosti”, dodao je.

Ono što neki analitičari postavljaju kao mogući problem jesu ovlasti Julije Timošenko da potpiše takav sporazum, odnosno mogućnost da ga predsjednik države Viktor Juščenko blokira. On se oglasio u subotu navečer i rekao da Timošenko ima puni mandat za pregovore. Sukob Moskve i Kijeva oko cijene plina prerastao je početkom godine u potpuni prekid isporuka ruskog plina preko ukrajinske mreže plinovoda, uključujući i dijela namijenjenog europskim potrošačima.

Rusko–ukrajinskim plinskim sporom posebno je bila pogođena srednja i jugoistočna Europa. Od zemalja EU–a najteže su posljedice osjetile Slovačka i Bugarska, od zemalja kandidatkinja Makedonija i Hrvatska, a izvan toga kruga Srbija, BiH i Moldavija.

Češko predsjedništvo EU–a i Europska komisija proteklih su se dana intenzivno uključile pokušaje prevladavanja plinske krize. EU kupuje otprilike četvrtinu potrebnog prirodnog plina od Rusije, od čega se 80 posto isporučuje preko ukrajinskih plinovoda.