Ministarstvo gospodarstva Zeničko-dobojske županije usuglasilo je sa socijalnim partnerima, na jučerašnjoj 21. sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća ZDŽ, prvu mjeru za pomoć gospodarstvu prema kojoj će preuzeti sufinanciranje plaća gospodarskim subjektima kojima je zabranjen rad naredbom Federalnog stožera civilne zaštite.
“Usuglasili smo se da sufinanciramo 50 posto neto plaće za ožujak, jer je naredba donesena sredinom mjeseca, te cjelokupan iznos minimalne plaće za travanj”, kazao je ministar za gospodarstvo Zlatko Jelić, precizirajući da je mjera donesena na prijedlog udruženja poslodavaca u ovoj županiji.
Kasim Kotorić, predsjednik Udruženja metalske i elektro industrije Gospodarske komore FBiH, rekao je da je svjestan problema izazvanih pandemijom koronavirusa u ovoj županiji, koje županijska Vlada zasad rješava bez pomoći viših razina, te da je set mjera dobra poruka poslodavcima i radnicima da mogu računati na pomoć društva.
“Nadam se da će ove mjere amortizirati probleme tvrtki koje ne mogu raditi, da će ljudi steći pouzdanje te da neće otpuštati radnike”, rekao je Kotorić.
Mirnes Isaković, predsjednik Saveza samostalnih sindikata ZDŽ založio se za očuvanje svakog radnog mjesta jer je od ukupno 7.200 radnika tvrtki koje su prestale s radom, bez posla ostalo oko 1.200.
Premijer Mirza Ganić je izrazio zadovoljstvo što su socijalni partneri prepoznali dosadašnje aktivnosti vlade u borbi protiv pandemije koronavirusa te podržali set mjera za pomoć gospodarstvu, ali i zdravstvu i poljoprivredi, rekavši da Vlada priprema i druge mjere kako bi ublažila posljedice pandemije u gospodarstvu.
“Druga mjera je olakšavanje pristupa sredstvima u postojećem Kreditno-garancijskom fondu ZDŽ u iznosu od 1,5 milijuna KM, a dogovorili smo se da Ministarstvo gospodarstva osigura i sredstva za subvencioniranje kamata koja će vrlo brzo biti operativna”, rekao je Ganić.
U pripremi je i mjera za očuvanje tekuće likvidnosti malih i srednjih poduzeća, a županijska Vlada će, nakon što Vlada FBiH osnuje garantni fond za pomoć gospodarstvu, tražiti dio garancije i za ove namjene omogućiti sredstva u iznosu do 15 milijuna KM.
“Pored grejs perioda, tražit ćemo način za sufinanciranje dijela kamata, tako da očekujemo dobre efekte ovih mjera na terenu. Ako pored toga uspijemo osigurati i dodatna grant sredstva, mjere će biti još uspješnije“, rekao je Ganić, istaknuvši da je vrlo važno da socijalni partneri podržavaju mjere te da su sve mjere usuglašene s reprezentativnim udruženjem poslodavaca koje je član udruženja na razini FBiH.
RPŽ/ZDŽ