Banja Luka – Čelnici šest vladajućih političkih stranaka u BiH izjavili su nakon sastanka u petak u Banjoj Luci da su postigli dogovor oko načina raspodjele vojne i državne imovine kao i donošenja državnog proračuna, dok su ustavne promjene oko položaja pripadnika manjina otvorile i pitanje izjednačavanja položaja Hrvata u odnosu na druga dva naroda, no o tome dogovor nije postignut.
Provedba reformi je preduvjet da bi BiH mogla podnijeti aplikaciju za kandidata za članstvo u Europskoj uniji i NATO-u.
Predsjedik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić izjavio je da će u roku od 60 dana Vijeće ministara donijeti odluku o vojnoj imovini. U roku od 90 dana ta imovina se treba raspodijeliti na državnu, entitetsku, županijsku ili općinsku razinu vlasti.
Tihić je dodao da ustavne promjene uz ispunjenje zahtjeva Europskoga suda za ljudska prava koji traži uključenje predstavnika manjina u tijela državne vlasti mora uključiti i jednaku poziciju tri naroda.
Predsjednik HDZ-a 1990. Božo Ljubić istaknuo je da Hrvati moraju imati jednaku mogućnost birati svoje legitimne predstavnike te da se ne ponavljaju slučajevi da Bošnjaci biraju hrvatskog člana BiH Predsjedništva.
„Suštinska se rasprava vodila oko toga kako Hrvati mogu izabrati legitimnog predstavnika u Predsjedništvu BiH. Najvažnija stvar je da se to pitanje riješi i da se hrvatska pozicija dovede u istu ravan na izbor člana Predsjedništva“, rekao je Ljubić.
Predsjednik SDSP-a BiH Zlatko Lagumdžija ocijenio je iznimno važnim što je postignut dogovor oko raspodjele državne i vojne imovine, ali i spremnost da se provedu ustavne promjene i “pronađe određeni balans i kohabitacija između građanskog i nacionalnog u BiH” kako bi se ratificirao ugovor o Stabilizaciji i pridruživanju (SSP) a zatim podnio zahtjev za stjecanje kandidacijskog statusa.
Domaćin sastanka, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je na zajedničkoj konferenciji za novinare istaknuo kako je potrebno provesti uštede u proračunu BiH te na svim razinama vlasti što će uključivati smanjivanje administracije i smanjivanja plaća.
Na sastanku u Banjoj Luci sudjelovali su čelnici SNSD-a Milorad Dodik, SDS-a Mladen Bosić, HDZ-a BiH Dragan Čović i HDZ-a 1990. Božo Ljubi te SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija i SDA Sulejman Tihić.
Asimetričan izbor članova Predsjedništva BiH?
Postoji raspoloženje među čelnicima šest političkih stranaka da pronađe rješenje kojim bi se osiguralo da se u paketu riješi implementacija presude u slučaju Sejdić- Finci, kojom bi se otklonila diskriminacija nacionalnih manjina i izbor legitimnih predstavnika naroda u Domove naroda i Predsjedništvo BiH, saznaje Dnevnik.ba od izvora bliska hrvatskim pregovaračima.
-Iskazana je spremnost da se prihvati asimetrično rješenje u izboru članova Predsjedništva BiH, na način da se srpski član Predsjedništva BiH bira neposredno iz Republike Srpske, a bošnjački i hrvatski posredno, u Parlamentu FBiH, izjavio je sugovornik Dnevnik.ba
Za izbor hrvatskog i bošnjačkog člana Predsjedništva, prema modelima koji su sinoć razmatrani bila bi potrebna većina u Zastupničkom domu, te dvotrećinska potvrda u hrvatskom, odnosno bošnjačkom klubu Doma naroda Federalnog parlamenta.
Prema postojećim rješenjima hrvatskog i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH biraju birači u FBiH, koja je jedna izborna jedinica. Kako su Bošnjaci tri do četiri puta brojniji od Hrvata, već drugi mandat za redom, oni biraju i hrvatskog člana Predsjedništva BiH.
RPŽ/H/DB