Šeks: Meni takvu optužnicu neće ni dragi Bog uručiti

Zagreb – »Ja optužnice ni rješenja ni odluke vojnih tužiteljstava i sudova bivše JNA, ne priznajem jer smatram da su to akti jedne zločinačke organizacije koju je Hrvatska porazila. Meni takvu optužnicu neće ni dragi Bog uručiti.

Ja tu optužnicu ne kanim uzeti u ruke jer bih time priznavao legitimitet i legalitet i tih optužnica i te pripale države Jugoslavije i da je na djelu nastavak, ovog puta pravosudne, agresije. Ne može hrvatski državljanin prihvatiti da preuzima pravni akt jedne zločinačke države, jedne zločinačke vojske«, izjavio je u srijedu novinarima potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks, koji za optužbe iznesene u srbijanskoj optužnici zna već gotovo 20 godina.

Podsjetio je da je još u rujnu 1992. kao potpredsjednik ratne vlade preko obavještajnih službi došao u posjed rješenja o otvaranju istrage s rješenjem o određivanju pritvora od strane vojnog tužiteljstva i vojnog suda iz Beograda gdje se traži da se protiv njega, Ivana Vekića, Tomislava Merčepa i Branimira Glavaša provede istraga i odredi pritvor, jer su kao suizvršitelji »potstrekavali« 40 branitelja Vukovara na genocid, budući da su u proljeće 1991. na području Vukovara održavali razne sastanke.

U toj se optužnici tvrdi da su Šeks i ostali poticali na progon srpske etničke zajednice i tražili da se prema njima provede teror i zastrašivanje kako bi napustili Hrvatsku i planirali i fizičke likvidacije, što je bilo u dosluhu s vrhom hrvatske državne politike kako bi se stvorila etnički čista nezavisna hrvatska država.

»Ja sam se borio u ratu da se porazi jugoslavenska vojska i sva njena tijela i da se porazi Jugoslavija, ja sam i pričuvni general-bojnik Hrvatske vojske. Bilo bi dakle s one strane razuma prihvatiti i prihvaćati odluke, presude i opužnice tužilaštava JNA iz 1992.«, poručio je Šeks. Kazao je i da je neslužbeno ovih dana saznao da je iz Srbije putem Ministarstva pravosuđa stigao zahtjev koji je poslan u općinski sud u Osijeku, gdje mu kći radi kao sutkinja. »Ja sam rekao da mi ni slučajno ne pokušavaju nešto takvo dostaviti«, dodao je Šeks, koji smatra da njegova odluka ne znači nepoštivanje hrvatskog pravosuđa, jer je njegova dobra volja hoće li optužnicu prihvatiti ili ne.

»Stvar je suda da pokuša, kao servis u okviru te zamolnice, to pismeno uručiti jednom državljanu. Sud pokušajem dostave izvršava svoju ulogu, a moja je stvar i volja ako ja takvo rješenje ne želim preuzeti, rekao je Šeks, koji ne strahuje da bi mogao biti osuđen u odsutnosti, jer takvih suđenja više nema.

Istaknuo je međutim da iako za njim nije raspisana tjeralica ipak ne namjerava napuštati Hrvatsku. Šeks je pojasnio i da je Srbija sebi prisvojila da njeno pravosuđe bude poput haaškog.

»Uzeli su si pravo da procesuiraju i uhićuju na temelju po njima zatraženih tjeralica državljane svih zemalja nastalih na području bivše Jugoslavije za bilo koje kazneno djelo povezano s ratom. Uzeli su si pravo da mogu tražiti tjeralice pa kada se državljanin Hrvatske, BiH, Makedonije, Crne Gore nađe bilo gdje u svijetu da ga interpol tih zenalja uhiti i sprovede srbijanskim sudovima. To su radili na temelju tog zakona Tihomiru Purdi, Jovanu Divjaku i Ejupu Ganiću. Hrvatska na to ne može utjecati, ali drugi forumi međunarodne zajednice mogu utjecati da Srbija odustane od tog zakona«, rekao je Šeks. Poručio je i da ne očekuje zaštitu hrvatskog pravosuđa, jer ga ono ne progoni.

»Očekujem da će se u jednoj tihoj, izvan očiju javnosti, u jednoj svojevrsnoj diplomatskoj aktivnosti razriješiti ti svi tzv. repovi, na način kako je to razriješeno u slučaju Vesne Bosanac koja je također bila optužena za genocid. U ovom dijelu koji se odnosi na te optužnice koje je srbijansko pravosuđe preuzelo od JNA, to treba rješavati jednom tihom diplomacijom da dođe do storniranja tih postupaka«, kazao je Šeks.

Na pitanje zašto je Srbija optužnice podignula baš sada, rekao je da ima različih indicija, ali da je jedan od mogućih scenarija to što Srbija na neki način treba kompenzirati to što je radi nastavka puta prema EU-u morala izručiti Haaškom sudu Ratka Mladića i Gorana Hadžića, »iako je niz godina imala sve potrebne parametre i znala gdje se oni nalaze.«

Bošnjaković: Srbija ne traži ni izručenje ni ispitivanje, već uručenje dokumenata

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković potvrdio je danas novinarima kako su iz Srbije stigle optužnice protiv Vladimira Šeksa, Ivana Vekića, Branimira Glavaša i Tomislava Merčepa, rekavši kako je Vekića i osobno posjetio te s njim razgovarao »o tome da je došla optužnica«.

»Naša obveza je da mu uručimo dokumente koje dobijemo«, ustvrdio je Bošnjaković nakon sjednice vlade. Dodao je i kako »dio dokumenata manjka« tako da ne može »točno reći o svim detaljima«.

U ovoj se fazi, kako je rekao, ne traži se izručenje, ispitivanje, kao niti da Hrvatska preuzme postupak, već uručenje dokumenata, što će i biti učinjeno kada oni budu kompletirani.

Bošnjaković je podsjetio kako je »još vojno tužiteljstvo Republike Srbije 90-tih godina podiglo jednu takvu optužnicu«.

»Temeljem takve optužnice mi moramo vidjeti da li je nešto preuzelo i što je preuzelo sadašnje tužiteljstvo specijalizirano za ratne zločine u Srbiji, a to ćemo tek vidjeti kad dobijemo kompletnu dokumentaciju«, naglasio je Bošnjaković.

Upitan koji je status te optužnice u Hrvatskoj, Bošnjaković je rekao da nju nisu izdala naša državna tijela. »Ona je izdana od tijela Republike Srbije i dalje ćemo vidjeti kroz institute međunarodne pravne pomoći što Republike Srbija bude u odnosu na to tražila«, zaključio je ministar pravosuđa Bošnjaković.

RPŽ/V/H