Dva američka veleposlanika stižu u utorak u Mostar

 

Mostar – Američki veleposlanik u BiH Patrick Moon te američki veleposlanik u RH James Foley stižu sutra u Mostar gdje će održati odvojene sastanke s čelništvima dvaju HDZ-ova na kojima će prenijeti jasne poruke i očekivanja oko formiranja vlasti u BiH, ali i upozoriti na moguće posljedice u slučaju daljnjih blokada, tvrdi dobro upućeni izvor blizak američkoj administraciji u BiH, piše Dnevni list.

Koliko je situacija ozbiljna i alarmantna, pokazuje podatak da u Mostar stižu dva američka veleposlanika, što je prava rijetkost.

Veleposlanik Moon prije nekoliko dana je izrazio očekivanje da će razgovori bh. političara uskoro donijeti konkretan rezultat te istaknuo kako njegova zemlja i EU rade u tijesnoj vezi kako bi pridonijeli rješavanju aktualne krize vlasti jer žele da se BiH približava EU-u.

Moon je, pak, ocijenio kako su domaći političari sada puno bliže formiranju Vijeća ministara, koje će, nada se on, biti postignuto prije isteka godine.
Uzme li se u obzir da je sastanak šest stranačkih lidera oko formiranja vlasti zakazan u četvrtak u podne u Sarajevu, i to baš u organizaciji predsjednika HDZ-a 1990. Bože Ljubića, nema sumnje kako Amerikanci situaciju uzimaju u svoje ruke, napominje Dnevni list.
Oni su u više navrata upozoravali kako je potrebno postići kompromis i napraviti široku koaliciju na državnoj razini. No, dobro je poznato da više od godinu dana ključni politički akteri ne mogu doći do dogovora o podjeli fotelja.

Zamjenik predsjednika HDZ-a 1990. Martin Raguž potvrdio je, piše Dnevni list, kako veleposlanici u utorak dolaze u Mostar kazavši kako očekuje da će se razgovarati o formiranju vlasti, jer Amerikanci to ističu kao jedan od najvažnijih elemenata i očekuju da se napravi do Nove godine.
Raguž kaže kako posljednjih dana nije bilo nikakvih pregovora, ali pred novi sastanak izražava optimizam.
– Politički moment nakon formiranja vlasti u dvije županije je povoljniji. Može se doći do kompromisa tamo gdje je bilo nemoguće, samo treba tražiti rješenja. Ako bi pozicije ostale onakve kakve se iznose u javnost, onda do dogovora ne bi bilo moguće doći, kaže Raguž.

Dvojica diplomata u Mostaru će najvjerojatnije voditi razgovore i o ustavnim promjenama i sigurno predočiti svoje stavove po ovom važnom pitanju.
Američki veleposlanik u BiH nedavno je kazao kako je Federaciju potrebno reformirati i pojednostaviti. U međuvremenu, u Parlamentu BiH posebno povjerenstvo radi na iznalaženju rješenja u slučaju ‘Sejdić – Finci’, što podrazumijeva zahvate na Ustavu kada je u pitanju izbor članova Predsjedništva. Ni u tom slučaju nema suglasnosti stranaka iz Federacije i RS-a.
SAD je u više navrata isticao kako je spreman pomoći u svim ovim pitanjima, posebno jer je sadašnji Ustav, odnosno Daytonski sporazum, američki proizvod te stoga njegove izmjene ne mogu proći bez američke kuhinje.

RPŽ/DL