Dužnosnici BiH s putovnicama RH te oni koji ne plaćaju rtv pretplatu

Sarajevo – Principijelno pitanje je da li bh. službenici mogu putovati po svijetu s putovnicama susjednih država, makar to bila i privatna putovanja. Službeno, kako tvrde u bh. institucijama, za sva službena putovanja isključivo se koriste putovnice BiH, naravno diplomatske, s kojima bez problema mogu putovati po svijetu. To nije uvijek bilo tako, tvrdi sarajevski “Dnevni avaz”.

Alkalajeva vila

Prije samo desetak godina događalo se da “jedinstveno bh. izaslanstvo” kontroli preda putovnice s bh. grbom, šahovnicom i orlovima. To je i prije posjete nekoj zemlji bio jasan znak nejedinstvenosti bh. službenika i svojevrsna diplomatska sramota.

Toga nije nedostajalo ni poslije uvođenja obveze korištenja bh. putovnica. Prije dvije godine skandal je izazvao ministar vanjskih poslova Sven Alkalaj kada se saznalo da je od hrvatskih kolega izmolio hrvatsku domovnicu i putovnicu. Špekuliralo se da je Alkalaj hrvatske dokumente tražio zbog praktičnih razloga: da bi izbjegao plaćanje poreza za vilu na hrvatskom primorju. Ipak, tvrdio je da to nije ništa neuobičajeno.

Imali ste i predsjednike država u takvoj situaciji. U BiH veliki broj građana i drugih političara i ministara ima putovnice drugih država – pravdao se Alkalaj.

I bio je u pravu. Može se reći da skoro polovina ministara u sadašnjem sazivu državne vlade, uz bh., ima i putovnice drugih država. Pored Alkalaja, hrvatske putovnice imaju i tri ministra iz reda hrvatskog naroda, Bariša Čolak, Božo Ljubić i Dragan Vrankić. Iz Čolakovog ureda to su potvrdili, dok u Vrankićevom ove podatke drže kao “privatnu stvar”.

Sva putovanja su bila s diplomatskim putovnicama, tako da ne znamo ima li hrvatsku putovnicu – saopćeno je novinarima iz Vrankićevog kabineta.

Srbijanske putne isprave

Srbijanski “pasoš” nisu bili na cijeni kao hrvatski, tako da nije bilo pomame za njima. Ministar civilnih poslova Sredoje Nović kaže da nema srbijanske putne isprave i da na putovanja ide isključivo s bh. diplomatskom putovnicom. To tvrdi i državni premijer Nikola Špirić i ministar Mladen Zirojević, a samo bh. putovnicu ima i zamjenica ministra vanjskih poslova Ana Trišić–Babić.

Ministar obrane BiH Selmo Cikotić, iako je rođen u Crnoj Gori, nema putne isprave ove države. – Nemam ni putovnicu ni državljanstvo Crne Gore, iako su mi to nudili – kazao je Cikotić.

Neki skandali s dvojnim državljanstvima otvorili su i pitanje mogu li osobe s dvojnim državljanstvima imati pristup tajnim podacima. Međutim, zaključeno je da provjere tko ima višestruke putne isprave ne može obaviti čak ni Ministarstvo sigurnosti, tako da nijedna državna institucija nema evidenciju o tome.

Moraju postojati standardi za sve državne službenike. I dok se to ne utvrdi, ne može se tražiti izjašnjavanje o dvojnim državljanstvima – odgovor je Vijeća ministra BiH na zahtjev ministra Tarika Sadovića upućen povodom “slučaja Vuković”

Terzić, Čović, Behmen, Dodik…

Putovnice susjednih država imali su i brojni raniji službenici iz vrha BiH. Među njima je i bivši predsjedatelj Vijeća ministara Adnan Terzić, koji hrvatsko državljanstvo ima jer je rođen u Zagrebu, te bivši član Predsjedništva BiH Dragan Čović. Bivši federalni premijer i sadašnji gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen također ima hrvatsku domovnicu. Behmenov primjer slijedio je i aktualni premijer RS Milorad Dodik, koji je javno na otvaranju konzulata Srbije u Banjoj Luci predao zahtjev za srbijansko državljanstvo i putne isprave.

Komšić tražio domovnicu

Sudeći po informacijama koje se mogu dobiti iz Predsjedništva BiH, tamo za sada vlada jedinstvo, barem kada su putovnice u pitanju. Iz ureda Nebojše Radmanovića kažu da nema srbijanske dokumente, a, iako je bio dosta vezan za Tursku, u uredu Harisa Silajdžića također tvrde da ima samo bh. putovnicu.

Zanimljiva je situacije kod Željka Komšića, koji je jedan od rijetkih Hrvata koji nema ni putovnicu ni domovnicu, ali zato njegova supruga Sabina ima domovnicu. Komšić je prije nekoliko godina podnio zahtjev za dobivanje hrvatskoga državljanstva, ali mu je isti odbijen nakon što nije mogao predočiti niti jedan dokument koji bi potvrdio da se prije 1991. godine ikada izjašnjavao kao Hrvat. Podsjetimo, Komšić se uglavnom izjašnjavao – Jugoslavenom!?

Čović, Krišto, Jović ne plaćaju rtv taksu

Rtv taksu Radioteleviziji FBiH i dalje ne plaća većina Hrvata u županijama s hrvatskom većinom, prenosi Srna. Među njima su i gotovo svi najviši politički službenici iz hrvatskog naroda, uključujući i predsjednika HDZ–a BiH Dragana Čovića, predsjednicu FBiH Borjanu Krišto i bivšeg hrvatskog člana Predsjedništva BiH Ivu Miru Jovića. Oni su više puta izjavili da to neće činiti sve dok Hrvati u BiH ne dobiju tv kanal na svom jeziku.

Postotak naplate rtv pristojbe na području Hercegbosanske županije posljednjih godina iznosi oko 25 posto, a najniži je u općini Tomislavgrad – oko šest posto, te Kupresu i Bosanskom Grahovu oko 10 posto, podatci su Službe za RTV pretplatu FBiH.

RTV pristojbu za posjedovanje TV prijamnika u iznosu 6,95 KM mjesečno uz račun za usluge fiksne telefonske mreže na području općine Livno plaća manje od 20 posto stanovnika, uglavnom Bošnjaka, a službenici Pošte svakog korisnika fiksne telefonije prilikom plaćanja računa pitaju želi li platiti i RTV pristojbu, što Hrvati u većini slučajeva odbijaju.

Općinski sud u Livnu, koji pokriva općine Livno, Tomislavgrad, Kupres, Glamoč, Bosansko Grahovo i Drvar prije četiri godine dobio je 13.338 platnih naloga s prijedlogom za prinudnu naplatu, koje je protiv vlasnika rtv prijemnika podnijela Služba za pretplatu RTV FBiH. Većina od tih naloga još nije riješena niti su potraživanja po izdanim izvršnim rješenjima naplaćena.