Domovi zdravlja i ZZO u ratu preko recepata


U Zeničko-dobojskom kantonu nevjerojatan je odnos između Zavoda zdravstvenog osiguranja i domova zdravlja – rade bez ugovora.

Upućeni tvrde da je to tako, jer se u zdravstvo umiješala politika pa se i na taj način pokušavaju praviti neke kadrovske kombinacije. Problem je što to smeta normalnom funkcioniranju zdravstva i što se može obiti o glavu pacijentima. Jedanaest od 12 domova zdravlja u ZDK-u proteklih pola godine funkcionira iako nisu potpisali ugovore s kantonalnim Zavodom zdravstvenog osiguranja. Sada to stvara probleme u vezi s lijekovima s esencijalne liste, a posljedice mogu biti krupne.

– Najviše se to reflektira na ljekarne jer ne možemo realizirati recepte koje smo izdali – lijekove koje smo izdali ne možemo platiti veleprodajama – pojašnjava Samija Tutundžić, predstavnica Farmaceutske komore u ZDK. Uz problem fakturiranja lijekova, upravama domova zdravlja sporne su i odredbe u vezi s prekoračenjima pri propisivanju recepata za lijekove s esencijalne liste, točnije tko će snositi financijske posljedice tih prekoračenja, koja su samo u proteklih šest mjeseci veća od 400.000 KM.

Iako su, u odnosu na prošlu godinu, ugovori veći za oko 5.3 milijuna maraka, domovima zdravlja nisu prihvatljivi. Uprave tih ustanova traže definiranje novih kriterija za ugovaranje te da se fakturiranje lijekova s esencijalne liste prenese na Zavod zdravstvenog osiguranja. To se, tvrde u Zavodu, kosi s važećim propisima.

– Zavod zdravstvenog osiguranja se drži isključivo trenutno važećih propisa odnosno odluke o mjerilima i kriterijima za zaključivanje ugovora između ZZO-a i zdravstvenih ustanova u kojima je jasno propisano da ljekarne lijekove koje izdaju s esencijalne liste na recept fakturiraju domovima zdravlja, a onda nakon toga ZZO doznačava novčana sredstva domovima zdravlja – kaže Jasmin Mahmutović, predsjednik UO Zavoda zdravstvenog osiguranja ZDK-a.

Ravnatelji domova zdravlja ističu kako se predloženim ugovorima sav rizik poslovanja sa Zavoda zdravstvenog osiguranja prebacuje na zdravstvene ustanove. U javnosti se, pak, spekulira kako je nepotpisivanje ugovora još jedan u nizu poteza ka smjeni aktualnog menadžmenta Zavoda. Prvi je povukla većina u Skupštini ZDK-a neprihvaćanjem izvještaja o poslovanju ove ustanove za prošlu godinu. Narednog tjedna uslijedit će novi krug razgovora predstavnika nadležnog kantonalnog Ministarstva i Zavoda zdravstvenog osiguranja s ravnateljima 11 domova zdravlja. Kompromis se mora naći kako bi se osiguralno nesmetano funkcioniranje zdravstvenog sustava na području ZDK.

Izvor: federalna.ba