Domazet Lošo: Amnesty International je britanska paraobavještajna služba

Split – Nova Vlada na čelu s premijerom Zoranom Milanovićem još nije ni sjela u Banske dvore, a već je stavljena na kušnju zahtjevom Amnesty Internationala za Europu, koji ima pomalo imperativni prizvuk, da izvole istražiti Vladimira Šeksa i Davora Domazeta Lošu zbog sumnji u navodne ratne zločine po zapovjednoj odgovornosti, počinjene u istočnoj Slavoniji 1991., odnosno u Medačkom džepu 1993. godine, piše slobodna Dalmacija.

Ravnateljica AI-a za Europu i središnju Aziju Nicola Duckworth pledira na Milanovićevu Vladu da otvaranjem istraga protiv Šeksa i Domazeta na neki način ispravi “grijeh nečinjenja” prethodnih vlada koje su opstruiranjem tih istraga zakinule obitelji žrtava za istinu i pravdu, odnosno odštetu.

Kad je riječ o navodnim zločinima koji se stavljaju na teret Vladimiru Šeksu, a o kojima se svojedobno uveliko govorilo u kontekstu suđenja Branimiru Glavašu, redovito se isticalo da je u to vrijeme 1991. Šeks bio alfa i omega u ratnom Osijeku te da po logici pozicije na kojoj je bio i autoriteta koji je u istočnoj Slavoniji uživao, gotovo nije moguće amnestirati ga od “zapovjedne krivnje”.

Naime, Šeks je bio na čelu Kriznog stožera za istočnu Slavoniju, pa se smatralo da je trebao biti informiran o svemu što se tih opskurnih dana na početku rata 1991. godine u Osijeku i Slavoniji događalo. No, činjenica je da je Glavaš osuđen pravomoćno na dugotrajnu zatvorsku kaznu, a Šeks je, unatoč spekulacijama, ostao neokrznut. Pokušali smo kontaktirati s Vladimirom Šeksom, no drugog dana Božića zatekli smo ga “na groblju”, kako nam je kratko priopćeno mobitelom, te smo za njegov komentar ostali prikraćeni.

S druge strane, admiral Davor Domazet Lošo, kojemu se, temeljem zapovjedne odgovornosti, već godinama pokušava dokazati sukrivnja za zločine u Medačkom džepu 1993. kao tadašnjem načelniku Glavnog stožera OSRH, spremno se odazvao našem pozivu i prokomentirao intervenciju AI-a spram nove Vlade na sam Božić. – Nimalo me ne čudi takav postupak kad je u pitanju Amnesty International, jer to je paraobavještajno tijelo u Ministarstvu vanjskih poslova Velike Britanije koje dosad nijednog srpskoga generala nije optuživalo ni prozivalo za zločine, a sustavno ispisuje “optužnice” protiv hrvatskih generala – odmah će “na prvu” Davor Domazet Lošo.

Kada se takvo nešto učini baš na sam Božić, smatra Lošo, to dovoljno uvjerljivo govori o njihovim namjerama, o činjenici da oni po svaku cijenu žele Domovinski rat proglasiti zločinačkim pothvatom, ucjenjujući Hrvatsku: ili istražite ove zločine ili nećete u EU! A, ako nećemo u EU, onda ćemo u zapadni Balkan, znači neki novi oblik jugoslavenske zajednice čiji raspad nisu nikad prežalili – elaborira admiral Domazet.

U njihovim nečasnim nakanama ne može ih, dodaje, zaustaviti ni činjenica da se njihova miljenica, Jugoslavija, više ne može obnoviti kako su to oni zamislili i da na tom planu doživljavaju poraz za porazom.

– To što čine je nevjerojatan pritisak jedne paraobavještajne udruge na Vladu jedne suverene države koja objektivno još nije ni počela raditi. Sad ćemo vidjeti kako će postupiti, a Vlada je, bez sumnje, na velikoj kušnji – ističe Domazet.

Umirovljeni visoki časnik HV-a inače je bio osumnjičenik haaških istražitelja te je 2002. i 2003. godine dao iskaze, ali očito nije bilo dovoljno dokaza za njegovu krivnju jer optužnica protiv Domazeta nikad nije podignuta.

– Iskreno ću vam reći, vrijeđa me što me prozivaju samo za Medački džep, samo za jednu akciju, jer sam sudjelovao u svim ratnim operacijama u Domovinskom ratu. A taj Medački džep – kaže Lošo – baš je iz tih i takvih kuhinja iskonstruiran.

RPŽ/SD