Bruxelles – Oni koji danas žive u Bosni i Hercegovini dobrim dijelom ne osjećaju državu svojom, nezadovoljni su ekonomskom situacijom i imaju malo nade da će se stvari u budućnosti popraviti – najkraći je mogući sažetak Gallupovoga godišnjeg istraživanja provedenog na području balkanskih država o kojemu smo još jučer donijeli prvo izviješće.
Stanovnici BiH ne nadaju se boljem, nikome ne vjeruju niti smatraju da ih Europljani rado žele vidjeti u svome društvu, izvještava dopisnik VOA–e.
Najjače, međutim, odzvanjaju rezultati odgovora na jednostavno pitanje “osjećate li BiH kao svoju državu.”
Čak 90 posto upitanih u RS–u odgovorilo je s “NE”, dok je u FBiH tek polovica onih koji Bosnu i Hercegovinu osjećaju kao svoju državu.
Prema doskorašnjem visokom dužnosniku Pakta za stabilnost i bivšem ministru vanjskih poslova Srbije Goranu Svilanoviću to znači da svijest o cijepanju Balkana još nije okončana.
Strah od nastavka cijepanja je u zraku. Tek 10 posto ljudi u Republici srpskoj se identificira sa zemljom u kojoj živi. Treba biti svjestan toga, jer to može značiti da je ono što čekaju prilika da glasuju – kazao je Svilanović.
I izdavač dnevnika Koha Ditore iz Prištine Veton Surroi upozorava.
Bojim se da je istraživanje pokazalo, na primjeru BiH, da imamo posla s nedovršenim državama. A BiH nije usamljena u tome problemu. Pitanje državnog statusa, nažalost, još uvijek nije okončano u našoj regiji. Tri su otvorena pitanja…. BiH… Kosovo… a tu je i Srbija… Ona, držeći otvorenom opciju novih rezolucija o statusu, samu sebe ne smatra dovršenom zemljom – kaže Surroi.