Danski premijer Rasmussen novi glavni tajnik NATO–a

Strasbourg – Nakon što je američki predsjednik Barack Obama izrazio dobrodošlicu novim članicama NATO–a Albaniji i Hrvatskoj uručujući im kopije Washingtonskog ugovora kojim se potvrđuje pristupanje, vrata dvorane u Strasbourgu u kojem se odvija današnja sjednica Sjevernoatlanskog vijeća čvrsto su se zatvorila za predstavnike medija te vojne izaslanike.

U dvorani su ostali samo lideri država članica, među kojima po prvi puta i predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić, te premijer Ivo Sander, kako bi sudjelovali u odlučivanju tko će biti novi glavni tajnik NATO saveza.

Za novog glavnog tajnika NATO saveza izabran je danski premijer Anders Fogh Rasmussen, unatoč mnogim protivljenjima drugih zemalja članica Saveza. Njegov protukandidat bio je kanadski ministar obrane Peter Mackay. Rasmussen će dužnost preuzeti u lipnju te na mjestu tajnika zamjeniti Nizozemca Jaapa de Hoopa Scheffera.

Turska blokira danskog premijera.

Odluka o izboru nasljednika Jaapa de Hoopa Scheffera prolongirala je za sat vremena i početak današnjeg radnog dijela u francuskom Strasborugu, nagađa se zbog nezadovoljstva Turske danskim premijerom kao kandidata za novog tajnika.

Kako je navodio Reuters, Turska je nezadovoljna njegovim odnosom prema objavi karikatura proroka Muhameda u jednom danskom listu 2006. godine. Također je nezadovoljna činjenicom da je kurdskoj televizijskoj postaji ROJ TV dopušteno da emitira iz Danske iako je blisko povezana s gerilskom Kurdskom radničkom strankom.

Rusija i Afganistan vruća tema razgovora

Uz Danca i Kanađanina, još jučer u utrci za mjesto glavnog tajnika bili su i norveški ministar vanjskih poslova Jonas Gahr Stoere i bivši britanski ministar obrane Des Browne, a poljski ministar vanjskih poslova Radek Sikorski, koji je također slovio kao kandidat, objavio je da se neće kandidirati. A osim odluke o izboru, na sjednici s koje se prvi konkretni rezultati za javnosti očekuju kroz sat i pol vremena, 28–osmorku čeka i razmatranje aktualnog stanja u Afganistanu te odnosi s Rusijom.

Okupljeni na NATO sastanku slažu se da je Rusija partner s kojim se mora surađivati. Ali postoje i određena neslaganja oko kojih, što se NATO–a tiče, ne može biti kompromisa, poput ruske intervencije u Gruziji prošlog ljeta, poručili su u svojoj izjavi za medije.