Carpenter: Nastojanje da se očuva BiH uzaludan je posao, ta država nema unutarnji legitimitet

Sarajevo – Apsurdno je tvrditi da BiH predstavlja neku funkcionalnu državu – ako još nije funkcionalna ni nakon 16 godina “državotvorne misije”, smatra John Carpenter, viši suradnik Odjela za obranu i vanjsku politiku Instituta Keito.

“Jedina predložena alternativa umjesto podjele je – nametanje snažnije središnje vlade putem zapadnog diktata, ali to je osuđeno na propast” – ističe Carpenter za “Slobodnu Europu” i objašnjava:

“Glavni problem u BiH nije nedostatak neke snažne središnje vlade. Glavni problem jeste taj što središnja vlada, u stvari sama država, nema nikakav legitimitet kod polovice populacije – ni kod Srba ni kod Hrvata. Nastojanje da se očuva takav politički entitet uzaludan je posao”.

Carpenter smatra da održavanje međunarodnog političkog i ekonomskog protektorata neće od BiH napraviti funkcionalnu državu. To, također, znači postojanje političke tempirane bombe koja može eksplodirati u bilo kom trenutku i obnoviti sukob koji je, devedesetih godina 20. stoljeća, toliko potresao tu regiju.

“Podjela nije univerzalno rješenje, ali je sigurno bolja od eventualnih alternativa” – navodi Carpenter i dodaje da se to odnosi i na Kosovo, koje bi moglo biti funkcionalna država ako srpskoj manjini sjeverno od rijeke Ibar bude dopušteno da ostane sa Srbijom.

“Čudno je zašto tako veliki broj zapadnih političara smatra da SAD i zemlje EU imaju obvezu podržavati maksimalističke zahtjeve kosovskih Albanaca. Konfrontacija Angele Merkel s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem samo je posljednji primjer tog mentaliteta.

Mora se postaviti pitanje što su moguće alternative ako se podjela odbaci.U slučaju Kosova, to znači ogorčenu Srbiju čiji će čelnici i građani nastaviti vjerovati (s dobrim razlogom) da, šta god Beograd radio, to nikad neće biti dovoljno da se zadovolje srbofobi na Zapadu” – navodi Carpaneter.

To dalje znači da će mnoge zemlje u međunarodnom sustavu i dalje odbijati priznati neovisnost Kosova i blokirati pridruživanje te zemlje međunarodnim institucijama.

Također, to znači još jednu glavobolju zbog ugnjetavane etničke manjine – Srba “zaglavljenih” na neovisnom Kosovu koje mrze – ocjenjuje Carpenter.

On je kritizirao neke od utjecajnih osoba međunarodne zajednce kao što je Morton Abramovic i James Huper koji su “užasnuti” time što traži da Zapad razmisli o podjeli BiH i Kosova kao djelimičnom rješenju trenutnih problema na Balkanu.

“Međutim, oni su, kao i većina drugih u vanjskopolitičkoj zajednici koji dijele njihova gledišta, izuzetno selektivni kad je riječ o “užasnutosti” zbog prihvaćanja secesije i podjele kao političkog sredstva” – ističe Karpenter.

On podsjeća da je podrška NATO-a i EU-a jednostranom proglašenju neovisnosti Kosova 2008. godine predstavljala prihvaćanje secesije od jedne demokratske zemlje, a ne od Srbije Slobodana Miloševića. Štoviše, zapadne sile bezobzirno su zaobišle Vijeće sigurnosti UN radi nametanja svoje volje.

RPŽ/RSE