Bosić: Ne bude li dogovora BiH će jednostavno nestati

Banja Luka – Ukoliko se pokaže da nije moguće naći politički dogovor i zajednički interes postojanja BiH, onda je samo pitanje vremena kada će ona nestati, kazao je Mladen Bosić, predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS).

“To, prije svega, ovisi od bošnjačkog političkog tijela i njihove mogućnosti shvaćanja današnje situacije ili njihove volje da uvaže interese ostalih unutar BiH, na šta oni do sada u najvećem broju slučajeva nisu bili spremni”, istakao je Bosić u intervju banjolučkim Nezavisnim novinama.

Govoreći o novom konceptu SDS-a, naveo je da je najveći nacionalni interes srpskog naroda u BiH sređivanje stanja unutar same RS koja se trenutno nalazi u dubokoj krizi.

U vezi s trenutnom političkom krizom u BiH Bosić je kazao da su krivci prvenstveno stranke iz FBiH koje se ne mogu dogovoriti pa je tako ta kriza iz FBiH prenesena i na BiH.

Je li točno da je SDS, odnosno RS, tijekom razgovora čelnika političkih stranaka u Brčkom odustala od pozicije ministra vanjskih poslova?

– Nije točno. Nakon razgovora u Brčkom vratili smo čitavu stvar na početak. Tamo smo nudili koncesije, a ta koncesija se sastojala u ponudi bošnjačkim strankama da izaberu jedan od dva paketa. Praktično su dobili ponudu da biraju i više nego što smo mogli ponuditi u tom trenutku. RS je tada odustala od svega, odnosno od oba principa i ministarstva vanjskih poslova i četiri ministarstva. Kada su odbili takvu ponudu, svima je jasno da nisu ni imali namjeru da se formira Vijeće ministara. Sada to više ne važi. Ta ponuda je imala i svoje pozitivne efekte, jer je definirala gdje se, u stvari, nalazi problem.

Znači li to da tim strankama iz FBiH odgovara sadašnja situacija, odnosno neformiranje Vijeća ministara BiH?

– Imam sumnje da SDP s jedne strane i dva HDZ-a, s druge strane, ne žele da kriza bude riješena, odnosno da svatko iz svog kuta želi iz te krize izvući neku korist, to jest da dođe do raspakiranja Daytonskog mirovnog sporazuma. To je za nas neprihvatljivo i mi očekuje da riješe svoje probleme i otvore razgovore unutar FBiH. Evidento je da oni izbjegavaju definirati problem u FBiH i pokušavaju ga smjestiti na čitavu BiH, te da na taj način otvoriti Daytonski mirovni sporazum, umjesto da otvore Washingtonski sporazum, koji, u stvari, i jeste glavni razlog ove sadašnje krize.

Može li onda BiH opstati ovakva kakva je sada?

– Teško je predvidjeti kojim će putem nastaviti ova politička kriza. Ukoliko se pokaže da nije moguće naći politički dogovor i zajednički interes postojanja BiH, onda je samo pitanje vremena kada će BiH nestati. To, prije svega,ovisi od bošnjačkog političkog tijela i njihove mogućnosti shvaćanja današnje situacije ili njihove volje da uvaže interese ostalih unutar BiH, što oni do sada u najvećem broju slučajeva nisu bili spremni. Način na koji se odnose prema Hrvatima iz FBiH pokazuje da bošnjački političari, ukoliko imaju šansu, uopće nisu raspoloženi uvažavti interese drugih. Ukoliko mogu, praktično će uraditi sve da uzmu čitav kolač vlasti kao što su uradili u FBiH s ovim marginalim hrvatskim strankama.

Treba li onda zbog toga podržavati hrvatske pozicije u BiH?

– RS ne bi trebala podržavati Hrvate već braniti Daytonski sporazum. Ništa više od toga. Ne podržavamo njihove zahtjeve o četiri entiteta ili četiri teritorijalne jedinice, kako je to bilo definirano u Prudu između SNSD-a, HDZ-a i SDA i to je za nas neprihvatljivo. Bilo kakvo vraćanje na te postavke, a moram napomenuti da se u posljednje vrijeme ponovo čuje spominjanje Pruda, a priori je protiv interesa RS-a. Ukoliko bilo tko iz RS-a podržava Prud, neće ni na koji način imati našu podršku.

Što očekujete od povjerenstva koje treba predložiti rješavanje problema u vezi s pitanjem “Sejdić – Finci”?

– Očekujem da prvi put čujem što hrvatska strana misli o tome i na koji način to misli riješiti. Do sada nikad nije otvoreno rekla za što se zalaže i bio bi red da to učine i kažu na koji način vide budućnost BiH i uopće RS-a. SDS ni pod kojim pritiskom ne želi podržati prijedloge koji bi išli na štetu RS-a. Znači, želimo vidijeti na stolu tko kako vidi budućnost BiH i RS-a pa tek onda se opredjeliti kako dalje. Naš stav je jasan i imamo konsenzus kako riješiti to pitanje. Ne želimo se miješati u način na koji će to riješiti unutar FBiH, odnosno izbor druga dva člana Predsjedništva BiH, ali nećemo dopustiti da diktiraju iz FBiH na koji način će to biti riješeno unutar RS-a. Ovo jeste važno političko pitanje, jer će se na neki način rješavanjem ovog pitanja odrediti budućnost BiH, kao i to da će nerješavanje ovog pitanja pokazati da u BiH treba rješavati stvari na drugi način.

RPŽ/NN

 

 

Odgovori