BiH: 40 posto katoličkih obitelji treba neku vrstu pomoći

Sarajevo – U prigodi Nedjelje Caritasa, koja je u Bosni i Hercegovini obilježena na treću nedjelju došašća u nedjelju, 16. prosinca 2012. godine, Caritas Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine je upriličio jučer konferenciju za medije u prostorijama Caritasa Vrhbosanske Nadbiskupije u Sarajevu.

Prezentirano je Izvješće o siromaštvu i socijalnoj isključenosti koje uočava Katolička Crkva u BiH za 2012. godinu, koje se temelji na dva zasebna istraživanja o siromaštvu i socijalnoj isključenosti provedena tijekom 2011. i 2012. godine. Na osnovu 10.000 različitih upitnika o obiteljima i zajednicama Caritas daje kvalitativan i kvantitativan opis siromaštva i socijalne isključenosti koje uočava Katolička crkva u BiH. Istraživanjem je u središte pozornosti stavljena osoba sa svim svojim problemima i karakteristikama, a rezultati, proizišli iz slušanja i razgovora, ne govore samo o brojevima nego donose korisne informacije o profilu siromašnih i socijalno isključenih osoba. Izvješće je plod promatranja siromaštva i socijalne isključenosti u BiH koju je provodio Caritas u BiH uz potporu inozemnih partnera i domaćih stručnjaka.

Novinarima i predstavnicima medija se tom prigodom obratio mons dr. Franjo Komarica, biskup banjolučki i predsjednik Caritasa BK BiH, koji je istaknuo: Svatko treba obavljati svoju zadaću, Katolička Crkva ovim izvješćem obavlja svoju zadaću upozoravajući na stanje osoba i obitelji koje se nalaze u potrebi i siromaštvu, te su socijalno isključene. Caritas u BiH obavlja svoju zadaću, pomažući siromašnima kroz različite programe i projekte, a državne institucije bi trebale razvojem socijalnih programa pomoći onima kojima je to najpotrebitije. Jedan od najvažnijih rezultata ovoga istraživanja je stupanj solidarnosti običnog čovjeka u BiH s onima koji su u nevolji. Čovjeka dobroga srca, koji je uvijek spreman pomoći onima koji su u nevolji, a to nam daje nadu u bolje sutra.“, priopćeno je iz Ccaritasa.

Vlč. dr. Mirko Šimić, ravnatelj Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije, je predstavio djelovanje Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije, kao i poteškoće s kojima se susreću, a novinari i predstavnici medija su imali priliku upoznati iz prve ruke kako izgledaju obroci za korisnike pučke kuhinje, kojih u ovom trenutku na području Sarajeva i Zenice ima više od 500.

Rezultati istraživanja u župnim zajednicama

Cilj istraživanja u župnim zajednicama bio je razumijevanje siromaštva unutar obitelji, kao središnje stanice društva, između pojedinca i zajednice, analizirajući situaciju na razini župne zajednice.

U istraživanju je ispitano 33.180 osoba odnosno 9.752 obitelji u 88 župnih zajednica, dajući mogućnost identifikacije nekih aspekata socijalne isključenosti koji je prisutan u BiH.

Presjek podataka:

• 12,3% ispitanika, osoba navelo da posjeduje visoko obrazovano, dok ih je
• 4,4% ispitanika, osoba navelo da uopće ne posjeduje bilo kakvo obrazovanje
• 37,9% obitelji su obitelji koje imaju studente;
• 18% obitelji bez ijednoga zaposlenoga člana;
• 83,8% obitelji s umirovljenicima;
• 8% su obitelji bez ikakvih primanja;
• 3% obitelji kao jedinu vrstu primanja navode socijalnu pomoć.
• 9,8% obitelji živi u devastiranom objektu;
• 14,9% obitelji ima osobe sa zdravstvenim poteškoćama, tjelesnim nedostatkom ili mentalno
oboljele osobe;
• 40,6% obitelji je potrebna neka vrsta pomoći;
• 5,4% obitelji koje već primaju neku vrstu pomoći.

Jedan od važnijih dijelova istraživanja ali i rezultata predstavljenih u ovom izvješću jeste podatak da je 60,1% obitelji, koje su sudjelovale u istraživanju, spremno pomoći drugima članovima svoje zajednice koji se nalaze u stanju socijalne potrebe ili u nekoj drugoj nevolji.

Kada se radi o načinima pomoći, najčešće se navodi dobrovoljnim radom, i to u 61,3% slučajeva, a najčešće se radi o pomoći u različitim radovima, popravcima, zatim pomoći pri čuvanju djece i slično.

Zatim, dosta zanimljivo, 41,1% ispitanika navodi da je spremno pomoći drugim obiteljima u svojoj zajednici financijski, u skladu sa svojim mogućnostima.

RPŽ/SD