Zagreb – Drugoga dana svoga dvodnevnog apostolskog pohoda Hrvatskoj, papa Benedikt XVI. predvodio je svečano euharistijsko slavlje na zagrebačkom Hipodromu, u povodu Prvoga nacionalnog susreta hrvatskih katoličkih obitelji. Nedjeljnoj misi nazočilo je oko 400.000 vjernika, a u koncelebraciji s Papom bila su četiri kardinala, 70 biskupa iz Hrvatske i inozemstva te više od tisuću svećenika. Sveti Otac služio je misu na hrvatskom i latinskom jeziku, dok je homiliju održao na hrvatskom i talijanskom. Misa je služena ispred kipa Majke Božje Bistričke koji je prvi put u povijesti napustio Mariju Bistricu, gdje se štuje od 1684.
Nakon dolaska na Hipodrom, Papa se u papamobilu provezao kroz okupljeno mnoštvo blagoslivljajući ga, a vjernici su ga dočekali klicanjem i pljeskom, mašući hrvatskim i papinskim zastavicama. Na misi su bili i najviši državni dužnosnici. U svojoj homiliji, papa Benedikt XVI. pozvao je na otpor sekulariziranom mentalitetu.
“U današnjem je društvu više no ikad žurno potrebna nazočnost uzornih kršćanskih obitelji. Moramo na žalost ustanoviti da se, posebno u Europi, širi sekularizacija koja Boga života gura na rub i donosi rastuću razjedinjenost obitelji. Apsolutizira se sloboda bez odgovornosti za istinu i njeguje kao ideal individualno dobro preko potrošnje materijalnih dobara te površnih iskustava, ne vodeći računa o kvaliteti odnosa s osobama i o najdubljim ljudskim vrijednostima. Ljubav se svodi na sentimentalni osjećaj i zadovoljavanje nagona, bez nastojanja da se stvore trajne veze međusobne pripadnosti i bez otvorenosti životu”, poručio je Papa vjernicima.
Napominjući kako je za otpor takvom mentalitetu uz riječ Crkve veoma važno svjedočenje i zauzetost kršćanskih obitelji, Sveti Otac naglasio je važnost konkretnog svjedočanstva kršćanskih obitelji kao potvrde nepovredivosti ljudskoga života od začeća do njegova prirodnog svršetka, “što je jedinstvena i nezamjenjiva vrijednost obitelji utemeljene na braku i na potrebi zakonskih odredaba koje bi podupirale obitelji u zadaći rađanja i odgoja djece”. Papa je rekao da je s radošću prihvatio poziv hrvatskih biskupa da posjeti Hrvatsku prigodom prvoga susreta katoličkih obitelji te istaknuo kako visoko cijeni tu osjetljivost i zauzetost za obitelj, ne samo zato što se ta temeljna ljudska stvarnost danas svugdje mora suočiti s poteškoćama i prijetnjama, pa stoga ima i posebnu potrebu da se evangelizira i podrži, “nego i stoga što su kršćanske obitelji temelj za odgoj u vjeri, za izgradnju Crkve kao zajedništva i za njezinu misionarsku nazočnost u najrazličitijim životnim situacijama”.
Odgajanje novih naraštaja u vjeri, priprava na brak i praćenje obitelji, prema Papinu mišljenju, “glavni je put obnove Crkve čime se također oživljava društveno tkivo zemlje”.
Podsjetivši na misao Ivana Pavla II. da je kršćanska obitelj pozvana živo i odgovorno sudjelovati u poslanju Crkve stavljajući sebe u službu Crkve i društva, Benedikt XVI. dodao je kako je “kršćanska obitelj uvijek bila primarni put prenošenja vjere te i danas posjeduje velike mogućnosti za evangelizaciju u mnogovrsnim okruženjima”.
Pozivajući roditelje da se trajno obvežu učiti svoju djecu moliti i približiti ih sakramentima, te ih tako uvedu u život Crkve, Papa je podsjetio na važnost euharistije “jer ove godine slavite 600 godina ludbreškog euharistijskog čuda”.
“Drage obitelji, budite hrabre! Ne popuštajte tom sekulariziranom mentalitetu koji nudi suživot kao pripravu ili čak kao zamjenu za brak”, poručio je papa Benedikt XVI. vjernicima pozvavši ih da se raduju očinstvu i majčinstvu. “Otvorenost životu znak je otvorenosti prema budućnosti, pouzdanja u budućnost, kao što poštivanje naravnoga zakona oslobađa osobu, a ne ubija je! Dobro obitelji je i dobro Crkve. Želio bih istaknuti ono što sam tvrdio i prije: ‘Izgradnja svake pojedine kršćanske obitelji smješta se unutar veće obitelji Crkve, koja je podupire i nosi sa sobom'”, zaključio je Papa svoju homiliju moleći da obitelji sve više budu male Crkve, a crkvene zajednice da budu više obitelj.
Na početku mise, Benedikta XVI. pozdravio je nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić, ističući da Papa svojim posjetom iskazuje svoju pastirsku brigu prema Crkvi u Hrvatskoj.
“Vama je poznat ovaj narod hrvatski, njegov mukotrpni hod tijekom povijesti, njegovi kršćanski korijeni i plodovi. Uvijek ste pokazivali koliko cijenite hrvatske vjernike. Susretali ste ih na životnim putovima na kojima su svjedočili o privrženosti Crkvi, Majci Božjoj i Petrovim nasljednicima”, rekao je Bozanić. Ustvrdio je i da kršćanska obitelj uvijek pronalazi svoj identitet i obnavlja snagu u otajstvu Krista i otajstvu Crkve.
“Želeći odgovoriti na izazove koji danas stavljaju na kušnju vrednote obitelji i uzvišeno dostojanstvo života, ove smo godine pod geslom ‘Zajedno u Kristu’ u središte pastoralnih nastojanja i briga stavili obitelj. Ovaj susret kruna je tih nastojanja i poticaj na novi zamah u zalaganju za obitelj kao najsvetiju ustanovu zdravoga društva”, poručio je zagrebački nadbiskup naglasivši da će Papina prisutnost i riječ biti ohrabrenje svim obiteljima, osobito onima koje trpe, kao i svim mladima.
Na kraju mise, Papa je blagoslovio temeljne kamene za otprilike 50 novih crkava, među njima i za katedralu Vojnog ordinarijata koja će biti posvećena blaženom Ivanu Pavlu II., a održao je i nagovor prije molitve Kraljice neba.
“Danas sam ovdje da vas učvrstim u vjeri i to je taj dar koji vam nosim: Petrovu vjeru, vjeru Crkve. Ali istodobno, vi darujete meni tu istu vjeru, obogaćenu svojim iskustvom, radostima i trpljenjima. Napose mi darujete svoju vjeru življenu u obitelji, da bih je očuvao u baštini sveopće Crkve. Znam da u Mariji, Kristovoj Majci i našoj Majci, nalazite veliku snagu. Stoga se ovoga trenutka obraćamo njoj, duhovno upravljeni prema Svetištu Marije Bistrice, te joj povjeravamo sve hrvatske obitelji: roditelje, djecu, djedove i bake, put bračnih drugova, odgojnu zauzetost, profesionalni i kućni posao. Zazivamo također njezin zagovor da bi javne ustanove uvijek podupirale obitelj, tu osnovnu stanicu društvenoga tijela”, rekao je Papa podsjetivši da će se za godinu dana u Milanu proslaviti 7. Svjetski susret obitelji te je povjerio Mariji pripravu “tog iznimnog crkvenog događaja”.
Pred kraj obraćanja Papa je uputio pozdrave hodočasničkim skupina na slovenskom, srpskom, makedonskom, mađarskom, albanskom i njemačkom jeziku. “Drage obitelji, ne bojte se! Gospodin ljubi obitelj i blizu vam je”, zaključio je Papa svoj nagovor, a zatim je zajedno s okupljenim vjernicima izmolio molitvu Kraljice neba.
Prije zadnjeg obraćanja Papa je od više obitelji iz Hrvatske i BiH primio darove, a u znak zahvalnosti za predsjedanje Prvom nacionalnom susretu hrvatskih katoličkih obitelji, na dar je dobio spomen–svijeću, repliku velike zavjetne spomen–svijeće hrvatskih katoličkih obitelji.