Od 21. do 29. kolovoza u španjolskom San Sebastianu održano je WAKO Europsko prvenstvo za kadete i juniore u ringovnim i disciplinama na tatamiju. Na prvenstvu je sudjelovalo 35 zemalja među kojima i Bosna i Hercegovina i Hrvatska.

Najuspješnija reprezentacija prvenstva je Rusija sa 63 zlata, 50 srebrnih i 34 brončana odličja, druga je Irska s 22 zlatne, 21 srebrnom i 17 brončanih medalja, dok je trećeplasirana Mađarska osvojila 22 zlatne, 14 srebrnih i 29 brončanih medalja.

Reprezentativci Bosne i Hercegovine ukupno su osvojili 10 medalja te su tako zauzeli 15. mjesto u ukupnom poretku. Zlatne medalje su osvojili Čedo Pantić, Sandro Poletan, Dejan Dragović i Hasan Huseinbašić, a Ajla Vojić, Novica Terzić i Ahmet Krnjić, osvojili su srebrne, dok su se Edin Sinanović, Zeid Džananović i Uroš Mučibabić okitili brončanim medalja. Boje BiH branilo je 15 natjecatelja.

{gallery}zepce/20150901_anto_siric{/gallery}
Reprezentacija Hrvatska je u ukupnom poretku zauzela 7. mjesto s ukupno osvojene 44 medalje, od čega je 9 zlatnih, 12 srebrnih i 23 brončane. Za Hrvatsku je nastupio i Anto Širić, aktualni svjetski juniorski viceprvak. Anto je rodom iz Žepča, ali s obitelj posljednjih 7 – 8 godina živi u Zagrebu i s ponosom ističe svoj rodni kraj. Nastupio je u juniorskoj K-1 konkurenciji, i u finalu kategorije do 86 kilograma na bodove je poražen od Poljaka Mateja Penaza. No, kako nam je rekao, ovaj uspjeh posvećuje svom rodnom gradu.

Nakon finala Anto je na svom facebook profilu napisao: „Nažalost izgubio sam u finalu Europskog prvenstva na bodove, jednostavno nije bio moj dan i nisam bio svoj. Znam da mogu puno bolje od toga što sam pokazao u finalu, ali sada je kasno. Želim se zahvaliti svima koji su mi pomogli na pripremama i omogućili sve ovo. Bila mi je čast predstavljali našu državu i sudjelovati na takvom natjecanju! Puno hvala mojoj obitelji, treneru, klubu i svima koji su bili uz mene!“ Sljedeće godine Anto će nastupati u seniorskoj konkurenciji i u nedavnom razgovoru za portal croring.com Anto je o tome rekao:

“Naredna godina će biti jako teška za mene kao što je svakom junioru kada prijeđe u seniorsku konkurenciju. U mojoj kategoriji su jako dobri borci s kojima sigurno neće biti lako, ali može se. Primjer toga je Petar Jaman koji je prve godine postao seniorski prvak i najbolji borac prvenstva i tako već dvije godine. To me na neki način motivira. Ja sam jako zaljubljen u ovaj sport, obožavam ovo i planiram i već jesam jednim dijelom svoj život posvetio ovome. San mi je postati jedan od najvećih i najboljih boraca u teškoj kategoriji. Za sada sve ide prema tome. Nadam se da me ništa neće omesti i molim se Bogu da mi podari zdravlja, snage i hrabrosti da sve to i ostvarim.” I mi se nadamo da ćemo i u buduće imati prigodu javljati samo dobre vijesti o sportašu koji s ponosom ističe svoj rodni grad, Anti Širiću.

Konačni poredak po završetku WAKO Europsko prvenstvo za kadete i juniore 2015. održanog u španjolskon San Sebastijanu možete pogledati OVDJE