Angela Merkel spasila Europsku uniju

Berlin – Stranke vladine koalicije koju čine CDU/CSU i liberali prihvatili su proširenje kišobrana za spašavanje eura. Time je i kancelarka Angela Merkel ostvarila tzv. kancelarsku većinu. U njezinim redovima bilo je 15 zastupnika koji su bili protiv. Kod članova stranke Unije 10 zastupnika bilo je protiv, jedan glas bio je suzdržan, a kod liberala četiri parlamentarca izjasnila su se protiv zakona, uz jedan suzdržan glas. Ukupno je glasovalo 523 zastupnika za jačanje fonda za spašavanje eura, a 85 parlamentaraca je bilo protiv, uz tri suzdržana glasa.

Novim zakonom o proširenju fonda za spašavanje eura (EFSF) udjel Njemačke raste s prijašnjih 123 na 211 milijardi eura.

Glasovanju je prethodila vrlo burna rasprava o povećanju njemačkih jamstava za fond za spašavanje eura. Šef zastupničkog kluba stranaka unije CDU/CSU-a Volker Kauder odluku od proširenju fonda ocijenio je promjenom smjernica u europskoj politici. »Od Europe nacionalnih vlada nalazimo se na putu Europe u kojoj vladaju parlamenti«, rekao je Kauder. Njemački Bundestag ubuduće o pitanjima pružanja hitne pomoći članicama u krizi ima vrlo snažnu poziciju.

»Danas je usvojena vrlo bitna odluka za budućnost naše zemlje i za budućnost Europe«, poručio je Kauder. On je proširenje fonda za spašavanje eura opravdao, kako je naglasio, i nacionalnim interesima. I njemački ministar financija Wolfgang Schäuble priznao je da se svi nalazimo u izvanrednoj situaciji, jer je nervoza na financijskim tržištima velika te da prijeti obuhvatiti i realno gospodarstvo. Schäuble je naglasio da je odgovornost politike velika i pozdravio je prijedlog Europske komisije o oporezivaju financijskih transakcija.

Bivši ministar financija Peer Steinbrück poručio je da njegova stranka SPD podržava proširenje fonda, jer je riječ o »poduzimanju nužnih koraka« za stabilizaciju eura, ali »mjere ipak nisu dovoljne«, priznao je Steinbrück. On je ukazao na pogrešku svih stranaka, a to je da ne objašnjavanju važnost Europe za sve građane.

»Ova Europa je odgovor na 1945.«, rekao je socijaldemokrat Steinbrück i dodao kako je politika građane ugušila tehničkim i financijskim pojmovima. Optužio je i kancelarku Merkel da nije uspjela posredovati i promovirati projekt Europe, nego je stalno samo kupovala vrijeme u dužničkoj krizi. Iako je Merkel izbjegla poraz u prihvaćanju zakona, Steinbrück je ipak ukazao da je njemačka vlada izgubila povjerenje građana.

Šef Zelenih Jürgen Trittin pozdravio je to da ubuduće parlament ima veće ovlasti u dodjeli pomoći drugim zemljama koje se nalaze u financijskim poteškoćama. »Ovo je pobjeda demokratske suverenosti«, rekao je Trittin. Šef kluba zastupnika Ljevice Gregor Gysi smatra kako je pravi skandal da se već priprema stvaranje tajnog parlamentarnog odbora koji bi u pojedinim slučajevima donosio odluke o kišobranu za spašavanje eura.

Klaus-Peter Willsch, predstavnik skupine zastupnika protiv proširenja fonda za spašavanje eura, upozorio je na trajne štete koje prijete Europi, jer, kako je rekao, sve se više građana odvraća od Europe u trenutku kada se planira trošenje još više novca.

»Posuđujemo novac naše djece i unuka, jer mi novca više nemamo«, upozorio je Willsch.

Prošireni fond EFSF ubuduće bi imao efektivno na raspolaganju 440 milijardi eura i time bi mogao pomoći prezaduženim zemljama. Dosad je na raspolaganju bilo 240 milijardi eura. Udjel Njemačke raste gotovo na polovicu – 211 milijardi eura.

U Austriji odluka već danas

Budući da do sredine listopada sve članice eurozone moraju odlučiti o fondu za spašavanje eura, glasovanje će se u austrijskom parlamentu provesti već danas. Na Cipru će se odlučivati idućeg tjedna. U Nizozemskoj i na Malti još nije određen datum. Nesigurna je situacija i u Slovačkoj. Naime, odluka je bila planirana za 25. listopada, ali to je prekasno, jer šefovi država i vlada eurozone žele usvojiti EFSF već na predstojećem jesenskom sastanku na vrhu koji se u Bruxellesu održava 17. i 18. listopada.

Europska komisija pozdravila rezultat glasovanja u Bundestagu

Europska komisija među prvima je čestitala i pozdravila ishod glasovanja u njemačkom parlamentu. »Proces se nastavlja«, naglasio je Olli Rehn, povjerenik za monetarnu uniju. Rehn je izjavio da je optimist i kako vjeruje da će se do sredine listopada završiti proces ratifikacije i glasovanja o proširenju fonda za spašavanje eura. Ishod glasovanja pozdravio je i predsjednik Europskog parlamenta Jerzy Buzek, naglasivši da je »glasovanje u Bundestagu važan korak u svladavanju dužničke krize i uspostavi povjerenja u eurozoni.«

RPŽ/V