Sarajevo – Međunarodna zajednica gubi strpljenje sa Zlatkom Lagumdžijom, predsjednikom SDP-a, i sve ga više vidi kao dio problema, a ne rješenja u BiH, saznaju “Nezavisne” iz dobro obaviještenih diplomatskih izvora. Veoma značajan izvor iz diplomatskih krugova u Sarajevu je “Nezavisnim” otkrio da je Lagumdžija već oko mjesec dana “na ratnoj nozi” s američkim diplomatima i političarima.
“Moram reći da raste nestrpljenje zbog toga kako stvari idu zbog njegove tvrdoglavosti”, rekao je ovaj izvor ukazujući na nepopustljivost SDP-a u vezi s formiranjem vlasti na državnoj razini. Ovaj izvor, ipak, nije želio ništa reći je li na Lagumdžiju vršen izravan pritisak.
Međutim, dobro obaviješteni izvor Nezavisnih novina iz Washiingtona kaže da je ovo točno, ali da Amerikanci za sada ne vrše aktivan pritisak na Lagumdžiju, iako je istina da su odnosi zahladili.
“Pritiska nema jer su svjesni da bi u izravnoj konfrontaciji s Lagumdžijom izazvali krizu u FBiH, ali oni to ne žele. Zbog toga je njihov odnos prilično čudan i na distanci”, rekao je ovaj izvor.
Naime, kako je objasnio, postoje tri razloga za zahlađenje odnosa. Kao prvo, Lagumdžija je prije otprilike pet tjedana obećao Amerikancima da će odstupiti od ranijeg stava da traži poziciju predsjedatelja Vijeća ministara BiH i jedno ministarsko mjesto za Hrvata iz redova “platformaša”, i obećao da će pristati da to mjesto ustupi neovisnom kandidatu ili “trećoj” stranci, odnosno “bilo kome tko nije iz HDZ-ova”.
“On je slagao, jer je kasnije odustao od toga, navodno, zato jer nije uspio dobiti podršku da bude izvršen pritisak na Milorada Dodika, predsjednik SNSD-a, da odustane od ministarstva vanjskih poslove jer je to mjesto vidio za sebe. To njegovo odustajanje je strašno naljutilo Amerikance”, rekao je ovaj izvor.
Drugi razlog je, kako ističe, nepotizam i čišćenje institucija i javnih poduzeća od kadrova nelojalnih SDP-u. Na pitanje zašto bi to smetalo Amerikancima, izvor je rekao da veliki dio podrške Lagumdžiji u SAD dolazi od nevladinog sektora i demokrata u američkom Kongresu.
“I kod jednih i kod drugih podršku je stekao na priči o antikorupciji i zalaganju za vladavinu zakona, a to nije poštovao i kongresmeni su vidjeli da bi im podrška takvom političaru mogla donijeti negativne poene kod kuće”, rekao je izvor banjolučkog lista i dodao da se zbog toga od njega polako distanciraju.
RPŽ/NN