Američka administracija ne krije nezadovoljstvo stanjem u BiH

Sarajevo – Američka administracija smatra sramotom političara u Bosni i Hercegovini to što se ni četrnaest mjeseci nakon provedenih izbora nisu uspjeli dogovoriti o novoj vlasti, potvrdio je zamjenik pomoćnika američke državne tajnice Philip Reeker.

»Prošlo je četrnaest mjeseci otkako su građani izašli na birališta i izabrali svoje predstavnike koji nisu obavili svoj posao i uspostavili Vijeće ministara kao osnovnu strukturu vlasti. To je doista nešto sramotno«, izjavio je Reeker, navodi u petak sarajevski »Dnevni avaz«.

Reeker je potvrdio kako SAD ne razmišlja o sazivanju neke nove mirovne konferencije o BiH, no istaknuo je kako njegova zemlja ostaje uključena u političke procese vezane uz uspostavu vlasti u BiH.

Rekao je kako američki veleposlanik u BiH Patrick Moon zajedno s visokim predstavnikom međunarodne zajednice Valentinom Inzkom i posebnim predstavnikom Europske unije Peterom Sorensenom pokušava utjecati na političare u BiH da napokon ispune obveze koje su preuzeli.

Tihić procijenio da dogovor o novoj vlasti u BiH nije moguć

Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić otkazao je planirani sastanak čelnika šest najvećih parlamentarnih stranaka u Bosni i Hercegovini o uspostavi nove vlasti, jer je procijenio da nema izgleda za dogovor, prenio je u četvrtak novinarima u Sarajevu potpredsjednik SDA i ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović.

Tijekom okupljanja čelnika šest stranaka proteklog vikenda u talijanskom mjestu Cadenabbia načelno je dogovoreno da se u četvrtak ponovo nađu i pokušaju dogovoriti o uspostavi vladajuće većine.

Tihić je međutim procijenio da dogovor nije moguć, kazao je Ahmetović na stranačkoj konferenciji za novinstvo.

Tihić smatra da i dalje postoje potpuno suprotstavljena stajališta o tome tko treba popuniti mjesta namijenjena Hrvatima u Vijeću ministara BiH kao i o tome hoće li se ključne pozicije u sedamdesetak državnih agencija popunjavati prema načelu nacionalnog pariteta ili pak po omjeru koji proistječe iz popisa stanovništva iz 1991. godine.

Pregovori o uspostavi nove vlasti u BiH neuspješno traju još od izbora provedenih u listopadu 2010. godine.

RPŽ/V