Ne putujte u BiH: Terorizam, mine, loši putovi, zarazne bolesti, kriminal…

Banja Luka – U BiH postoji stalna prijetnja od terorističkih napada, navodi se na pojedinim web stranicama stranih ministarstava vanjskih poslova u dijelu koji se odnosi na sigurnost putovanja u BiH, a na pojedinim se čak upozorava i na stil vožnje.

“Postoji stalno prisutna opasnost od terorizma u BiH. Napadi mogu biti neočekivani, uključujući i mjesta kojima prolaze strani državljani i strani turisti”, navodi se na web stranici britanskog Ministarstva vanjskih poslova posljednji put aktualiziranoj 11. kolovoza ove godine, spominjući kao primjer napade u Vitezu i Bugojnu.

U Vitezu je prilikom eksplozije bombe u tržnom centru FIS Vitez 2008. godine poginuo zaštitar Zvonko Barbić, zaposlenik Josip Šarić teško je ozlijeđen, a sedam osoba je lakše ozlijeđeno. Za to djelo u Sud BiH Suvad Đidić je osuđen na devet godina zatvora. U Bugojnu su pripadnici vehabijskog pokreta prošle godine postavili bombu pred policijsku stanicu, a tom prilikom ubijen je policajac Tarik Ljubuškić, teže je ozlijeđena policajka Edina Hindić, dok je nekoliko policajaca zadobilo lakše ozlijede. Za teroristički napad u Bugojnu pred Sudom BiH vodi se sudski proces protiv Harisa Čauševića, zvanog Oks, Adnana Haračića, Nasera Palislamovića, Emina Osmanagića, Harisa Špage i Nedžada Keška.

Tužiteljstvo BiH tereti Čauševića, Haračića i Palislamovića da su počinili teroristički čin nanošenja velike štete BiH, pri čemu je s umišljajem ubijena jedna osoba, dok su Osmanagić, Špago i Keško optuženi za kazneno djelo pomoć počinitelju poslije učinjenog kaznenog djela.

Iako sve ove web stranice spominju opasnost od terorizma, neki je vezuju samo za širi europski kontekst, a ne kao specifičnost BiH.

Kao najveću opasnost, strana MVP svoje građane uglavnom upozoravaju na neraščišćena minska polja. Tako, na primjer, američki State department, također aktualiziran, informira kako u BiH postoji oko 11.000 minskih polja na 1.460 četvornih kilometara koja ugrožavaju život 921.513 ljudi. Osim na mine, State department upozorava i na opasnost od obračuna kriminalnih bandi.

“Bh. kriminalci koriste vatreno oružje i eksploziv u razračunavanju osobnih, poslovnih i političkih nesuglasica. Stranci su rijetko meta takvih napada, ali uvijek postoji opasnost da se nađete na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme”, navode Amerikanci.

Austrijancima, na web site-u, osim minskih polja i nekvalitetne zdravstvene usluge u BiH, najviše zabrinutosti stvaraju loši putovi i stil vožnje.

“Putovi su djelomično u lošem stanju i horizontalna prometna signalizacija je loša, zbog čega preporuča  voziti noću”, navodi austrijski MVP i podsjeća da kod vozila u BiH često ne rade stop svjetla.

Upozoravaju i na opasnost od kradljivaca automobila, kojima su često meta vozila sa stranim registarskim oznakama.

“Stalno se događa i da u RS-u vozači sa stranim vozačkim dozvolama budu kažnjeni jer ne nose međunarodnu vozačku dozvolu”, navode i dodaju da se takvi incidenti ne događaju u FBiH.

Turističke posjetitelje koji putuju u Međugorje i na druge destinacije upozoravaju da pripaze na lažne vodiče koji čine sve moguće trikove da izmame novac.

“Prema informacijama austrijskih turista, u centru Mostara pojedine posjetitelje neki ljudi prisiljavaju da koriste određene ‘usluge’ poput obilaska grada. Navodni ‘vodiči’ ponašaju se prijeteći, zbog čega preporučujemo povećanu budnost u turističkim zonama”, navode na web stranici austrijskog ministarstva vanjskih poslova

I Nijemci, osim na gore spomenute probleme, na svom site-u, koji je aktualiziran 11. srpnja, upozoravaju na nedovoljno kvalitetnu zdravstvenu uslugu u BiH.

“Medicinska skrb nije dostigla standarde EU-a i s tehničkog i higijenskog stajališta je višestruko problematična. Liječnici su nedovoljno europski obučeni i ne govore njemački, engleski i francuski jezik”, navode na njemačkom site-u.

I Austrijanci imaju slične primjedbe na zdravstveni sektor, uz napomenu da se u okolici Prijedora i Banja Luke izvještava o pojavi meningitisa, zbog čega preporučuju oprez.

Švicarci, na site-u aktualiziranom nedavno, ističu i povremene napetosti izazvane političkim, vjerskim i etnički motiviranim nasiljem.

“Izbjegavajte razgovor o političkim temama i mitinge bilo kakve vrste. Budite na oprezu u okolici stadiona tijekom održavanja utakmica jer može doći do nereda”, ističe se.

Slično savjetuju i Australci, koji na svom nedavno aktualiziranom site-u ističu da postoji opasnost od oružanih incidenata.

“Ozbiljne etničke i vjerske tenzije su i dalje prisutne u BiH i povremeno prerastu u demonstracije i sukobe. Povećava se učestalost nasilnih kaznenih djela, uključujući pucnjavu i napade eksplozivom, često povezane s kriminalnim skupinama. Ručno vatreno oružje i eksplozivi se lako mogu nabaviti”, navode na site-u.

Napadi mogu biti neočekivani, uključujući i mjesta kojima prolaze strani državljani i strani turisti, navodi se na siteu britanskog MIP-a

Komentirajući spomenute informacije, Neira Oručević, glasnogovornica Ministarstva sigurnosti BiH, tvrdi da je BiH sigurna zemlja.

“To potvrđuje i Informacija o stanju sigurnosti, koju Ministarstvo sigurnosti BiH svake godine izrađuje na osnovu statističkih podataka policijskih agencija u BiH. Zaključak Informacije o stanju sigurnosti za 2010. godinu je da je sigurnosna situacija u BiH zadovoljavajuća”, ističe ona, a prenose Nezavisne novine.

RPŽ/NN

 

Odgovori