Kairo – Egipćani su se jučer probudili u novoj zori, prvoj nakon tridesetogodišnje vlasti Hosnija Mubaraka, puni radosti, ali s vojskom na vlasti i nesigurni u političku budućnost koja je pred njima. Dok je mujezinov poziv na molitvu odjekivao maglovitim kairskim jutrom, zvuci automobilskih truba s odmicanjem prijepodneva postajali su sve jači, pozdravljajući još jednom, nakon burne slavljeničke noći, Mubarakov silazak s vlasti. Televizija Al–Arabiya javila je da će vojska uskoro raspustiti vladu i parlament. Predsjednik ustavnog suda i formalno će tada predati vlast vojnom vijeću.
Među mogućim novim egipatskim čelnicima navodi se Ajman Nur, koji je bio Mubarakov protukandidat na posljednjim predsjedničkim izborima, a nakon njih je zatvoren na tri godine zbog navodne prijevare. Spominje se i Amr Musa, bivši egipatski ministar vanjskih poslova i aktualni glavni tajnik Arapske lige. Sljedeći kandidat je Mohamed ElBaradei, prekaljeni diplomat, dobitnik Nobelove nagrade za mir, koji se posljednjih dana prometnuo u najistaknutiju oporbenu figuru. I Muslimansko bratstvo, najveća oporbena islamistička skupina, ima u javnosti nekoliko popularnih članova u svom vodstvu.
Egipatska vojska počela je uklanjati barikade i bodljikavu žicu oko trga Tahrira u Kairu. Vojska je odvlačila i ostatke zapaljenih automobila koji svjedoče o sukobima redarstvenih snaga, Mubarakovih pristaša i protivnika dok je pobuna bila na vrhuncu. Vojsci su u raščišćavanju pomagali civili koji su prali trg. Tenkovi koji su zatvarali ceste prema Tahriru oslobodili su prolaz i stali sa strane. Više tisuća oduševljenih Egipćana još je bilo na trgu danas ujutro.
Nakon ostavke Hosnija Mubaraka, Egipat vodi vojno vijeće koje je obećalo da će ispuniti zahtjeve prosvjednika koji su 18 dana tražili Mubarakov odlazak, te da će provesti političke reforme. Najistaknutiji predstavnik oporbe i dobitnik Nobelove nagrade za mir Mohamed ElBaradei poručio je da je Egipat sada slobodna i ponosna nacija. Međunarodna zajednica pozdravila je Mubarakovu ostavku, uz komentare da je riječ o povijesnom događaju i velikom uspjehu egipatskoga naroda.
Egipatski vojska je priopćila da će aktualna vlada ostati na dužnosti dok se ne sastavi nova, te da će Egipat poštovati međunarodne sporazume, što bi trebalo odagnati zabrinutost Izraela i SAD–a. Arapska Republika Egipat predana je svim regionalnim i međunarodnim obvezama i ugovorima, izjavio je jedan visoki vojni časnik. Odlazak 82–godišnjeg Mubaraka nakon 30–godišnje vladavine pozdravila je međunarodna zajednica ocjenjujući da je riječ o povijesnom događaju, prekretnici, bijeloj revoluciji i velikom uspjehu egipatskoga naroda. Mubarak se s obitelji sklonio u Šarm el–Šeik, a njegovu imovinu, koja prema nekim procjenama iznosi 70 milijardi dolara, Švicarska je zamrznula.
Pobuna i u Alžiru
I dok se Egipat polako oporavlja od ožiljaka uličnog rata i vraća u normalu, pobune se domino efektom preljevaju na ostale arapske zemlje. Jučer su u glavnom gradu Alžira, zemlje premrežene islamskim radikalizmom u svom najgorem obliku, u kojoj je od 1992. u sukobima militanata i vojske poginulo oko 200.000 ljudi, buknule velike i nasilne demonstracije. Već dvadesetak godina Alžir je poprište krvavih sukoba u kojima nerijetko stradaju i stranci, a takva je sudbina zadesila i 12 Hrvata, radnika zagrebačke Hidroelektre, koji su pobijeni u napadu na njihovo gradilište u prosincu 1993.
U takvom okruženju tisuće nezadovoljnika osokoljenih uspjehom egipatskih revolucionara sukobilo se s policijom tražeći odlazak alžirskog predsjednika Bouteflike kojega je vojska postavila na čelo zemlje prije 12 godina.
Alžir je policijska država kao što je to bio Egipat, korumpirana do kosti, zasnovana na represiji. Mubarak je otišao, vrijeme je da ode i naš diktator – kaže alžirski aktivist i bloger Elias Filali.