Mostar – Ustavni sud BiH naložio je djelomičnu preinaku Statuta Mostara koji je nametnuo visoki predstavnik Paddy Ashdown 2004. godine te Izbornog zakona BiH ocjenjujući ih neustavnim, a na koje je primjedbe uputio Klub izaslanika Hrvata u državnom Domu naroda. Ustavni sud BiH naveo je da su neustavne odredbe prema kojima se isti broj vijećnika u Gradsko vijeće Mostara bira s područja šest bivših općina iako imaju vrlo različit broj birača, kao i činjenica da građani iz središnje upravne gradske zone ne mogu birati predstavnike za Gradsko vijeće.
Prema priopćenju, suci Ustavnoga suda ocijenili su da su odredbe Izbornog zakona o različitom broju birača u izbornim područjima u Mostaru ‘protivne Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima’ dok se pak onemogućavanjem birača iz središnje zone grada Mostara ‘da biraju vijećnike koji bi ih zastupali … krši Ustav BiH’.
Ustavni sud BiH je naložio Parlamentarnoj skupštini BiH da izmijeni i dopuni neustavne odredbe Izbornog zakona BiH u skladu s ovom odlukom u roku od šest mjeseci nakon objavljivanja ove odluke u Službenom glasniku BiH. Ustavni sud je naložio Gradskom vijeću Mostara da izvijesti Ustavni sud u roku od tri mjeseca od dana objave izmjena koje Parlamentarna skupština izvrši u Izbornom zakonu BiH o koracima koji su poduzeti kako bi se mostarski Statut uskladio s Ustavom BiH, navodi se u odluci Ustavnog suda BiH.
U jednome od mostarskih većinskih hrvatskih područja područja Jugozapad upisano je oko 25.000 birača, a u većinskom bošnjačkom području Jugoistok oko 6000 birača. S tih područja bira se jednako po tri vijećnika u Gradsko vijeće bez obzira što je jedna izborna jedinica četiri puta veća od druge.
Mostarsko Gradsko vijeće bira se u gradskim područjima te s jedinstvene gradske liste. Ustavni sud odbacio je prigovore da su neustavne odredbe Izbornog zakona i Statuta Mostara kojim se propisuje nacionalna zastupljenost u vijeću, kao i zahtjev za promjenom načina biranja gradonačelnika. Dosadašnji izbori omogućavali su da se u etnički čistim općinama u istočnom Mostaru izaberu isključivo bošnjački vijećnici zbog čega su, iako relativna većina, Hrvati bili manjina u Gradskom vijeću.
Daytonskim sporazumom 1995. godine Mostaru je dodijeljen poseban status. Aneksom toga sporazuma utvrđeni su principi za privremeni statut. Bivši visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown je 2004. godine nametnuo novi statut kojim je ukinuo šest općina, a umjesto njih je uspostavio gradska područja iz kojih su birani vijećnici u Gradsko vijeće.