UN-u se ne može suditi zbog Srebrenice

Haag – Nizozemski vrhovni sud potrvrdio je presudu da se Ujedinjenim narodima ne može suditi što nisu spriječili genocid Bošnjaka u Srebrenici 1995.

Vrhovni sud potvrdio je tako mišljenje nižega suda da UN ima najširi oblik imuniteta te da mu ne može suditi sud nijedne države. Ta je presuda bila posljednja pravna opcija u Nizozemskoj za skupinu preživjelih iz Srebrenice, enklave koja je bila pod zaštitom nizozemskih vojnika UN-a kad su 1995. snage bosanskih Srba ubile 8000 muškaraca i dječaka.

Odvjetnici koji zastupaju šest tisuća preživjelih u organizaciji “Srebreničke majke” kažu da će se na tu odluku žaliti Europskome sudu za ljudska prava u Strasbourgu. Tvrdimo da su nizozemski vojnici i UN kršili ljudska prava, rekao je Axel Hagedorn, odvjetnik tvrtke koja zastupa obitelji žrtava. Dodjelom imuniteta skupini koja tvrdi da se bavi zaštitom ljudskih prava cijela je stvar okrenuta naopako, dodao je.

Radislav Krstić, zapovjednik Drinskog korpusa vojske bosanskih Srba, pred Haškim sudom je zbog zločina u Srebrenici bio prvi optuženik za genocid. U njegovoj presudi ICTY je zločin proglasio genocidom, a njega krivim za pomaganje u genocidu i pravomoćno ga osudio na 35 godina zatvora 2004. Pokolj u Srebrenici najgori je pojedinačni zločin u ratu u BiH i prvi je genocid u Europi od nacističkog nad Židovima.

Nizozemska vlada je 1996. zatražila od Instituta za ratnu dokumentaciju da provede istraživanje o događajima u Srebrenici. Zaključeno je da je misija nizozemskoga bataljuna bila loše osmišljena. Vlada je prihvatila djelomičnu odgovornost i 2002. podnijela ostavku. Nizozemski žalbeni sud 2011. je proglasio nizozemsku državu krivom za smrt triju žrtava iz Srebrenice.

RPŽ/H

Odgovori