Sarajevo – Privremeno povjerenstvo za provedbu presude Europskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu Sejdić i Finci protiv BiH ponovo će 13. veljače pokušati doći do rješenja za provođenje ove presude, a ukoliko to ne uspije, bit će zatražena pomoć šestorice stranačkih čelnika, zaključeno je na današnjoj sjednici povjerenstva.
Predstavnici parlamentarnih stranaka iz Republike Srpske istaknuli su da će konačan stav u svezi s provođenjem ove presude imati nakon sjednice Odbora za ustavna pitanja, a potom i Narodne skupštine RS-a zakazane za 7. veljače, na kojoj će biti razmatrana informacija o aktivnostima na provođenju presude u slučaju Sejdić i Finci. Oni su ponovili svoje ranije inzistiranje da se obujam ustavnih promjena, te izmjena i dopuna Izbornog zakona kojima bi se provela presuda Europskog suda za ljudska prava, zadrži isključivo na presudi. Krstan Simić iz SNSD-a predložio je da se rasprava o provođenju presude vodi u dvije faze, odnosno odvojeno za izbor Doma naroda i Predsjedništva, pri čemu bi konačni prijedlozi zajedno bili upućeni parlamentu BiH na odlučivanje. “Naročito su osjetljivi pitanje izbora Predsjedništva BiH i kako osigurati entitetsku zastupljenost, te druge standarde”, istaknuo je Simić.
Stranke “platforme” danas su nastupile sa zajedničkim prijedlogom kada je riječ o provođenju presude na razini Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, dok rješenja za izbor članova Predsjedništva BiH nisu predstavljena. Šefik Džaferović iznio je stav stranaka Platforme prema kojem bi Dom naroda, umjesto dosadašnjih 15 brojao 24 člana, po sedam iz konstitutivnih naroda i tri iz reda ostalih. Iz Federacije BiH biralo bi se po šest Bošnjaka i Hrvata, dvoje Srba i dvoje iz reda ostalih, dok bi se iz Republike Srpske biralo pet Srba, po jedan Bošnjak i Hrvat, te jedan iz reda ostalih.
Predstavnici HDZ-a BiH i HDZ-a 1990 ostaju pri svojim ranijim prijedlozima i zahtjevu da se otkloni diskriminacija konstitutivnih naroda. Povjerenstvo ima rok do 12. ožujka da Parlamentarnoj skupštini BiH dostavi prijedloge za usklađivanje Ustava BiH i Izbornog zakona s presudom Europskog suda za ljudska prava. Privremeno povjerenstvo formirano je 13. listopada prošle godine i čine je predstavnici svih 13 parlamentarnih stranaka.
Budući da do 30. studenog, do kada je bio rok, Povjerenstvo nije uspjelo završiti povjereni mu zadatak, odnosno pripremiti prijedloge amandmana na Ustav BiH te prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH, oba doma Parlamentarne skupštine BiH produžila su njegov mandat. Provođenje presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić i Finci jedan je od uvjeta za nastavak europskog puta BiH.
RPŽ/DA