Žepački korijeni umjetnice svjetskog glasa

Za mnoge poznate Žepčake, na žalost, uopće i ne znamo. Tijekom svog dugogodišnjeg istraživačkog rada prof. Franjo Marić je otkrio žepačke korijene mnogih poznatih osoba iz hrvatskog javnog života. Među njima i Ljerke Njerš svjetski poznate i priznate keramičarke te slikarice prepoznatljivog izražaja.

U posjetu Žepču i Salezijanskoj zajednici u našem gradu u pratnji akademika Andrije Mutnjakovića, projektanta zdanja KŠC–a, 21.srpnja, po prvi puta od kada se s roditeljima kao mala djevojčica odselila iz Begov Hana boravila je Ljerka Njerš. Tijekom svog boravka u našem gradu dala je i intervju za RPŽ.

Posjetila je gradsko groblje sv Franje gdje su pokopani roditelji njene majke, rođene Žepčanke Dragice Đurić. Susrela se i s gospođom Nevenkom Jurić koja je poznavala njenu obitelj te s načelnikom općine Matom Zovkom. Tijekom ovog posjeta počeli su i razgovori o pronalasku stalnog izložbenog prostora u našem gradu gdje bi se svi zainteresirani mogli susresti s djelima ove umjetnice. Za jesen, u sklopu manifestacije o 550 obljetnice prvog pisanog spomena Žepče, u KŠC–u Don Bosco Ljerka Njerš će postaviti svoju prvu izložbu u rodnom gradu.

Prvi razgovor s Ljerkom i njeno predstavljanje na valovima tadašnje Radiopostaje Žepče napravili smo još 2000. godine. Ljerku smo tada posjetili u Zagrebu. Prošle godine smo posjetili i njenu veliku i iznimno zapaženu retrospektivnu izložbu u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu.

U intervjuu za Radiopostaju Žepče saznali smo više podataka o njenim godinama provedenim u Begov Hanu gdje su njeni roditelji živjeli; o tome što više voli: slikarstvo ili keramiku; tko je od umjetnika najviše utjecao na nju; koje su joj najznačajnije izložbe te o njenom specijalnom daru Žepču kojeg će uskoro osmisliti.

Ljerka Njerš diplomirala je na Školi primijenjene umjetnosti, a slikanje je studirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Od tada djeluje kao profesionalni samostalni umjetnik i redovito izlaže na brojnim keramičkim izložbama u zemlji i inozemstvu. Osim brojnih skupnih izložbi imala je i preko 80 samostalnih izložbi.

Uz studijska putovanja sudjeluje i na mnogim stručnim simpozijima i susretima. Jedan od značajnijih bio je studijski boravak 1987. godine u Portugalu, gdje je radila u tvornici kamenine Santana u Lisabonu, a već iduće godine bila je pozvana u renomiranu tvornicu porculana Vista Alegre.

Godine 1988. boravila je u čuvenom Curwen Studio u Londonu gdje je nastao ciklus litografija u boji. Jedna od tih litografija odabrana je za prestižnu Ljetnu izložbu u Kraljevskoj umjetničkoj akademiji (Summer Exhibition of the Royal Academy of Arts). Od 1985. godine sudjeluje na aukcijama suvremene keramike poznatih londonskih kuća Cristie’s i Bonhams.

Iste godine započela je suradnja s Muzejem grada Zagreba. Članica je HDLU–a i ULUPUH–a te Society of Designer and Craftsman u Londonu, te od 1992. godine sudjeluje u radu humanitarne organizacije Vojničkog i bolničkog reda Sv. Lazara.

O keramici i slikarstvu Ljerke Njerš snimljeno je nekoliko kratkometražnih dokumentarnih filmova i animirano–dokumentarni film Umjetnost gline i vatre, autora Ernesta Gregla.

Primila je brojna stručna i javna priznanja. Dobitnica je Nagrade Grada Zagreba za 1994. godinu, odlikovana je Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića za doprinos u kulturi. Uz slikarstvo, keramiku i grafiku bavi se i ilustracijom i opremom knjiga. Živi i radi u Zagrebu.

Razgovor s Ljerkom Njerš moći ćete poslušati i u subotu 26.srpnja u 13,30 minuta.

Odgovori