Švedska uvjerljivo svladala Hrvatsku

Hrvatski rukometaši porazom su se oprostili od splitske publike na Europskom prvenstvu. U posljednjem kolu skupine A su poraženi od Švedske s 35:31 (17:12)  te u Zagreb odlaze s drugog mjesta i prenose dva boda u novu skupinu gdje će igrati protiv Francuske, Norveške i Bjelorusije. Švedska će nastaviti natjecanje u drugom krugu s prvog mjesta nakon nevjerojatne pobjede nad domaćinom Hrvatskom. Na račun ove pobjede i Srbija je izborila nastavak natjecanja.

Napadački je Hrvatska u utakmicu krenula sa svojim najjačim oružjem jer su zabijali Ivan Čupić te Luka Cindrić i Stepančić. U sedmoj minuti na semaforu je stajalo 4:3 za Hrvatsku, a onda se dogodila “crna rupa” iz koje se izabranici Line Červara nisu uspijevali izvući. Nezadrživ je bio Niclas Ekberg koji je zabijao u napadu i krao lopte u obrani. Švedska je tako u 14. minuti susreta vodila s 9:4.Červar je pokušao mijenjati pa je umjesto Stepančića ušao Denis Buntić, a umjesto Igora Vorija Željko Musa.

Ipak, tek nakon sedam minuta i pogotka Zlatka Horvata iz sedmerca hrvatski su rukometaši prekinuli dugi period bez zabijenog pogotka. Hrvatska je potom pojačala u obrani, Ivan Pešić skinuo je zicer pa su na oduševljene publike naši rukometaši smanjili zaostatak na dva pogotka. Međutim, više od toga nije išlo. Nedostajalo je rješenja u napadu, a u obrani nije bilo dovoljno gustoće da se zatvore raspoloženi Šveđani. Ponovo su otišli na +5 i s tom prednošću otišli na odmor.

Niti u nastavku nije dobro krenulo. Švedski rukometaši brzo su zabili dva nova gola i odvojili se na visokih sedam pogodaka prednosti. Hrvatskoj ništa nije išlo od ruke i prednost Švedske samo je rasla. Nakon deset minuta igre u nastavku hrvatski rukometaši bili su u deficitu od čak devet pogodaka. Tračak poboljšanja u napadu došao je nakon što je ušao Stipe Mandalinić koji je u samo nekoliko minuta zabio četiri pogotka. No, u obrani ipak Hrvati nisu imali potrebnu gustoću i pokretljivost da bi se rezultat dodatno smanjio.

Najbolji strijelac Hrvatske bio je Ivan Čupić sa sedam pogodaka, a pet je dodao Marko Kopljar. S druge strane šest je zabio Albin Lagergren, a Simon Jeppson i Jesper Nielsen po pet.

Izbornik Lino Červar nakon utakmice je rekao kako je Švedska bila bolja i pozvao navijače da dođu podržati reprezentaciju u Zagreb jer će potpora biti izuzetno važna: ’’Zaslužena pobjeda Švedske koja nas je nadigrala i to je činjenica. Jednostavno smo imali loš dan, loš ulazak u susret i teško smo se nosili sa svakim pokušajem Švedske. Naša obrana je bila propusna, a bez obrane se ne može govoriti o dobroj igri. Nismo našli pravi ritam i nismo bili agresivni. Kada smo se napokon posložili, već je bilo kasno. Moramo prebroditi poraz i dignuti se. Pozivam sve navijače da dođu u Zagreb i navijaju za nas. Ovo je bila lekcija.’’

’’Čestitam Švedskoj na pobjedi. Obrana nam nije funkcionirala. Borbenosti, koja nas je krasila u prve dvije utakmice, danas je nije bilo. Nismo pomogli našim golmanima koji su bili na streljani. Treba podići glave i što bolje krenuti u Zagrebu’’, zaključio je Željko Musa nakon utakmice.

Hrvatska danas putuje u Zagreb gdje će igrati u skupini 1 s Francuskom, Norveškom i Bjelorusijom. Drugi krug natjecanja započet će 18. siječnja protiv Bjelorusije, nastaviti 20. siječnja protiv Norveške, dok će u posljednjoj utakmici skupine 1 igrati 24. siječnja protiv Francuske.

Izvor: EHF/HRS