Radiopostaje Žepče svim ženama želi sretan Dan žena

Osmi se ožujka tradicionalno obilježava kao Međunarodni dan žena, i tim povodom Radiopostaja Žepče želi svim pripadnicama ljepšeg spola sretan njihov dan!

Svake se godine 8. ožujka tradicionalno obilježava Međunarodni dan žena, kupuje se cvijeće, čestitke i pokloni, a sve kako bi se žene osjećale posebno jedan dan u godini. Ovaj dan zapravo predstavlja povijesnu borbu koju su žene morale voditi da bi uživale jednaka prava kao muškarci. Dobile su pravo glasa, pravo na obrazovanje, pravo na odabir majčinstva, pravo na obnašanje svih funkcija u društvu te sva temeljna prava osigurana zakonima.

Dan žena danas su uvažile kulture diljem svijeta, no zašto točno slavimo taj dan i koja je njegova povijesna priča?

Zapravo je teško reći kada je slavljenje ovog dana zapravo krenulo, ali svoje korijene vuče iz 1908. godine, kada je više od 15 tisuća žena marširalo ulicama New Yorka, zahtjevajući pravo na glasovanje, pravo na bolje plaće i pravo na skraćenje radnog vremena.

Godinu dana kasnije, 28. veljače, o Međunarodnom danu žena raspravljalo se u SAD-u, piše Telegraph, a 1910. godine je žena pod imenom Clara Zetkin – voditeljica ženskog ureda Socijal-demokratske partije u Njemačkoj – dala prijedlog za pokretanjem Međunarodnog dana žena. Predložila je kako bi svaka zemlja na jedan dan trebala slaviti žene, kako bi im bilo što je moguće lakše ostvariti sva njihova jedinstvena prava.

Dan žena je formiran 1911. tako je prvi puta proslavljen u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj, ali tada je to bilo 19. ožujka. Tek 1913. godine odlučeno je da će datum Međunarodnog dana žena biti prebačen na 8. ožujka, i otada se slavi na taj datum svake godine. 1975. prepoznat je i od strane Ujedinjenih Naroda, a otada svake godine smišljaju posebnu temu za ovaj posaban dan.

Originalna ideja postizanja potpune rodne jednakosti za sve žene diljem svijeta, nažalost i dalje nije shvaćena i ostvarena u potpunosti. Jer, nejednakost plaće muškaraca i žena i dalje postoji u brojnim zemljama, a žene i dalje nisu jednako zastupljene ni u politici ni u biznisu. A podaci pokazuju i poražavajuće brojke te jasno tvrde kako su žene potlačene i po pitanju edukacije i zdravlja, ali i kako je nasilje nad ženama i dalje itekako prisutno. A prema podacima Svjetskog Ekonomskog Foruma, ta rodna nejednakost neće biti zatvorena sve do 2186. godine.

I tako svake godine žene diljem svijeta iznova udružuju vlastite snage i jasno i glasno svima daju do znanja da bismo sve ove prisutne nejednakosti trebali konačno prepoznati i promijeniti, dok istovremeno slave uspjehe brojnih žena koje su prisutne barijere uspjele savladati.