Preminuo prof. Franjo Marić

U Zagrebu je u 65. godini života preminuo prof. Franjo Marić, rodom iz Brezovog Polja pokraj Žepča, fizičar, povjesničar i dugogodišnji suradnik Katoličkog tjednika i Medijskog centra Vrhbosanske nadbiskupije, objavio je danas portal Nedjelja.ba.

“Ovu informaciju uredništvu je javio mons. Marko Tomić, župnik u Prozoru koji je s pokojnim  Marićem bio jako povezan, kao i njihove obitelji, budući da su prvi susjedi u rodnom Brezovom Polju kraj Žepča, a mons. Tomić je pok. Mariću bio i kum na krizmi, te su zajedno primili ovaj sakrament.

Kako nam je kazao prozorski župnik informaciju o njegovoj smrti javila mu je njegova obitelj koji su to saznali od rodbine pok. Franje. Prema njegovim riječima, policija je pokojnika našla u stanu već preminulog, a pozvala ih je rodbina jer se nije javljao na telefonske pozive.

Prof. Marić rođen je 13. svibnja 1955. u Zenici, u mnogobrojnoj obitelji Ante i Jelice rođ. Ćoruša, s prebivalištem u Brezovu Polju kraj Žepča. Gimnaziju je završio u Zavidovićima, a 1982. diplomirao je fiziku na Prirodoslovno matematičkom fakultetu Zagrebu. Još kao apsolvent, a potom kao profesor, radio je od 1981. do 1986. u Tehničkoj školi u Zavidovićima. U jesen 1986. prešao je u Radnu organizaciju Automatsku obradu podataka (AOP) pri Složenoj organizaciji udruženog rada (SOUR) Izgradnja Zenica na poslove Sistem analitičara pa Organizatora izrade novih projekata. U međuvremenu stručno se usavršavao u informatici prema programima Iskre Delte u Novoj Gorici i Ljubljani. Godine 1988. imenovan je za rukovoditelja poslova AOP-a RZ Zajedničkih poslova SOUR Izgradnja Zenica. Tijekom 1988. i 1989. honorarno je predavao fiziku u Kazneno popravnom zatvoru u Zenici. Početkom 1990. odselio se u Zagreb te zaposlio u Centru za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Dubrava gdje je radio sve do smrti.

Tijekom rata od 1991. do 1995., osim ratne radne obveze u Centru Dubrava, bio je predsjednik Hrvatskog kluba Srednja Bosna u Zagrebu koji je humanitarno djelovao i više stotina kamiona pomoći uputio na područje srednje Bosne poglavito na žepačko područje. Osim humanitarnog djelovanja Klub je skrbio i oko ranjenika i bolesnika iz srednje Bosne koji su se liječili na području Hrvatske, a posebno u zagrebačkim bolnicama.

Više od 25 godine bavio se (s posebnom strašću) prikupljanjem (posjedovao je više od 7000 svezaka uglavnom starih knjiga) i publiciranjem statističko-povijesnih starih i novih dokumenata te ilustracija o Hrvatima katolicima u Bosni i Hercegovini. Neka od njegovih najvažnijih djela mogu se pronaći i u svjetskim knjižnicama The British Library London, The Library of Congress Washington, Université Paris-Sorbonne. Bio je član Matice hrvatske u Zagrebu i Upravnog odbora HKD Napredak – Zagreb u mandatnom razdoblju 2014.-2018.

U Zagrebu mu 30. listopada 1998. Hrvatsko kulturno društvo Napredak Donacija Krunoslav i Zvonimir Draganović dodjeljuje nagradu za znanstvenoistraživački rad Hrvati-katolici u BiH između 1463. i 1995. godine prema crkvenim dokumentima.

U Sarajevu 6. siječnja 2016. u povodu 25. obljetnice biskupske službe nadbiskup metropolita vrhbosanski Vinko kard. Puljić dodjeljuje priznanje prof. Franji Mariću za nesebičnu suradnju tijekom njegove pastirske službe.

Objavio je 20-ak djela, bio glavni urednik i suradnik na njih 15-ak, između ostalog surađivao je i na prvom i drugom svesku (A-Đ) i (E-J) Hrvatske enciklopedije Bosne i Hercegovine, Mostar, 2009., 2015. i Male enciklopedije Bosne Srebrene (u pripremi).

Bivša predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović odlikovala ga je Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge za kulturu u području književnosti i očuvanju identiteta Hrvata na bosanskohercegovačkim prostorima te njihovu dugogodišnju promociju u Republici Hrvatskoj i u svijetu,” objavio je portal Nedjelja.

RPŽ/Nedjelja.ba