Španjolska prvak Europe u rukometnu

U utakmici u kojoj je Švedskoj pripalo prvo a Španjolskoj drugo poluvrijeme, Španjolska je rezultatom 29:23 došla do prvog zlatnog odličja na europskim rukometnim prvenstvima. Šveđani su bolje krenuli u susret te su ubrzo poveli, a na trenutke imali i tri pogotka prednosti. Kada je prvo poluvrijeme završilo, činilo se kako sve ide u njihovu korist i da su već korak do zlata. No prve minute drugoga dijela odmah su sve demantirale.

Španjolci su ušli vrlo fokusirano iz svlačionice, zabili tri pogotka zaredom te poveli. Od toga trenutka svoju prednost nisu više ispuštali iz ruke, a u 42. minuti narasla je i na +5. Švedska je radila sve više grešaka i spašavale su je jedino obrane Mikaela Appelgrena, no ni to nije bilo dovoljno da imalo priprijete novom prvaku u nastajanju. U jednom je trenutku reprezentacija Španjolske imala i +8. Susret je mirno privela kraju rezultatom 29:23 (12:14) te osvojila svoje prvo zlato u povijesti europskih prvenstava.

Španjolci su ovaj finalni susret otvorili pogotkom Valera Rivere, ali Niclas Egberg odmah uzvraća na drugoj strani. Igra se gol za gol u nastavku. Appelgren bilježi tri obrane zaredom, a Šveđani u devetoj minuti po prvi put imaju rezultatsku prednost (3:4). Zahvaljujući novoj Appelgrenovoj obrani Wanne Hampus trči u kontru i zabija za +2 Švedske (4:6). Šveđani iz kontre imaju i 4:7, Španjolci griješe i Max Darj odlazi u novu kontru, no gađa vratnicu i propušta priliku Švedske da se odvoje na četiri gola prednosti. U 16. minuti za vrijeme švedskog napada Španjolci kradu loptu i Sole zabija iz prve španjolske kontre za 6:7 te daje svojoj momčadi priliku da se rezultatski vrati u utakmicu. U jednom španjolskom napadu fenomenalni Appelgren na golu ponovno brani, no odbijeni udarac hvata Gedeon Guardiola i zabija za 7:9. Španjolci opet grizu, blizu su i zahvaljujući nekoliko švedskih pogrešaka ponovno su na samo pogodak zaostatka (9:10), no nikako ne uspijevaju izjednačiti. Do kraja poluvremena ponovno se igralo gol za gol, a u zadnjoj su minuti Španjolci čvrstom obranom uspjeli odmaknuti Šveđane daleko od gola i spriječiti da zabiju pogodak. Preostalo im je nekoliko sekundi da upute udarac na švedski gol, no ne uspijevaju pa na poluvrijeme momčadi odlaze s 12:14.

Španjolci su drugo poluvrijeme otvorili odlično dvama pogocima te konačno izjednačili (14:14). Imali su priliku iz kontre za prvo vodstvo nakon onog u četvrtoj minuti prvoga poluvremena, no David Balaguer ne zabija. U 34. minuti Darj dobiva dvije minute isključenja, a Sole zabija sedmerac za preokret na semaforu 15:14 za Španjolsku. U nastavku Španjolska sa sedam metara može otići na +3, no Appelgren brani i ostaje 17:15. Reprezentacija Švedske je pala u nastavku, radi mnoge pogreške u napadu, a u igri je drži jedino Appelgren na golu. Šveđani zovu još jednu minutu odmora jer su u drugom poluvremenu u prvih 12 minuta zabili tek jedan pogodak pa se Španjolska uspjela odlijepiti na +4 (19:15). Španjolci su definitivno počeli dominirati na terenu: Raul Entrerrios zabija za 21:16, a onda Adrian Figureas u trku spašava prazni španjolski gol i sprječava pogodak. U 50. minuti kada je Balaguer zabio zgoditak na prazni švedski gol, prednost Španjolske na utakmici bila je +7 (23:17), a ubrzo i +8. Četiri minute prije kraja Philip Henningsson iz kontre smanjuje na 26:20, no to je bila slaba utjeha za Šveđane. Do kraja se igralo gol za gol, a susret završava rezultatom 29:23 te su Španjolci zasluženo odnijeli titulu prvaka.

Igračem utakmice proglašen je Arpad Šterbik s osam obrana, čudo od golmana, koji je do polufinalnog susreta utakmice gledao u svojem dnevnom boravku. U švedskim je redovima najbolji pojedinac bio također golman – Appelgren s 15 obranjenih udaraca. Ovime je Europsko prvenstvo u Hrvatskoj nakon dva i pol tjedna završeno te je štafeta za EHF EURO 2020 predana čak trima državama – Austriji, Švedskoj i Norveškoj.

U susretu za 3. mjesto Francuska je svladala Dansku rezultatom 32:29

Trideset sekundi prije kraja francuska klupa počela je slaviti. Francuzi su osvojili broncu, a konačni rezultat bio je 32:29. Navikli smo gledati svjetske prvake Francuze i olimpijske prvake Dance u finalnim utakmicama kako razigravaju za zlato i srebro. Posebno jer su Danci do polufinala samo jednom poraženi od Čeha, a Francuzi su šaptom pali tek u polufinalu. No ovo prvenstvo bilo je sve samo ne dosadno. U susretu u kojemu su Danci samo 10-ak minuta imali uzde u svojim rukama i to u prvom djelu prvog poluvremena, jasno je bilo kome ide medalja. Nikola Karabatić doprinijeo je osvajanju još jedne europske bronce, prvo su osvojili 2008. godine.

Danska je prvu prednost stekla u 6. minuti (5:4), a već u 9. Lindberg postiže svoj 4. pogodak za prvo vodstvo od dva gola i rezultat 8:6. Do kraja susreta upisao ih je 12. Hansen još nije ni zaigrao, na teren je ušao u 13. minuti, a Francuzi su već imali problema. Pokušali su pronaći pravo rješenje za danski napad, iz obrane 6-0 počeli su igrati 5-1.

Danci su puno bolje ušli u utakmicu, ali nakon osam minuta igre s igračem manje Francuzi su se vratili, obrana je postala gušća. A Danci su od četiri kontre realizirali tri. Još u 15. minuti Danska je imala dva gola prednosti (10:8), međutim uslijedila je loša serija isključenja. U 16. je Lauge Schmidt dobio 2+2 minute isključenja zbog prekršaja i prepiranja sa sudcima. To je trenutak kada se Francuska vraća na 11:11, a danski izbornik Jacobsen zove minutu odmora. U 21. Zachariassen dobiva dvije minute kazne, a nakon serije 3-0 za koje su zaslužni Porte i Nikole Karabatića, Francuska odlazi na vodstvo 13:11. Mansah Larsen dobiva dvije minute u 27. minuti, a Francuzi rade još jednu seriju 3-0. Francuzi su na predah otišli s velikom prednošću od 17:14.

U drugom djelu Danci su se pokušali vratiti igrom s igračem više, devet napada odigrali su bez vratara. Nadu u povratak ulijevao je Lindberg. Mikkel Hansen, iako proglašen najboljim lijevim vanjskim prvenstva, postigao je samo dva pogotka od sedam. Francuzi su uspijevali održati prednost od tri, četiri gola, a u 51. bježali su s čak pet golova (28:23), ali Danci uz fantastičnog iskusnog Lindberga, uspeli su se približiti na samo dva gola razlike (29:27). No Gerard je spustio roletu, a Dance je na distanci držao Nikola Karabatića. Karabatić je s devet postignutih pogodaka proglašen najboljim igračem susreta, a uz njega dobro raspoložen je bio kapetan Cedric Sorhaindo koji je s crte postigao pet pogodaka.