Naš Rakitić potopio Slovence

Bilić boysi su u prvom nastupu nakon EP–a i bez nekoliko standardnih igrača u Mariboru s 2:3 (1:1) nadvisili Sloveniju iako su dvaput bili u rezultatskom zaostatku. Izostanak Luke Modrića nadoknadio je sjajno naš sugrađanin s Ponijeva Ivan Rakitić, koji je bio dvostruki strijelac, a izborio je i jedanaesterac kojega je realizirao Darijo Srna.

Dva mjeseca nakon Europskog prvenstva hrvatska reprezentacija se nalazi pred vratima novog ciklusa, kvalifikacija za SP 2010. godine u Južnoj Africi.

U glavnoj i jedinoj provjeri uoči početka kvalifikacija i rujanskih ogleda protiv Kazahstana i Engleske Slaven Bilić nije mogao računati na Niku Kovača, Josipa Šimunića i Luku Modrića, dok je premijeru u hrvatskom dresu imao branič Zenita Ivica Križanac.

Bio je to deveti hrvatsko–slovenski ogled i šesta pobjeda “kockastih”, uz tri neodlučena ishoda. Bila je to ujedno i treća prijateljska utakmica ove dvije momčadi. U prvoj, u lipnju 1991. godine Hrvatska je slavila u Murskoj Soboti 0:1, dok je druga odigrana u Zagrebu u ožujku 2002. godine završila je bez pogodaka.

Hrvatska je loše otvorila utakmicu. Domaćin je poveo već u četvrtoj minuti pogotkom Šulera nakon ubačaja iz kornera. Problemi za Bilićeve trupe nastavili su se u 18. minuti, kada je zbog ozljede teren napustio Niko Kranjčar. Nakon početnih 20 minuta s dosta nesigurnosti, hrvatska reprezentacija pohvatala je konce igre. Prvo je u 26. minuti iz slobodnog udarca zaprijetio Darijo Srna, osam minuta kasnije sjajnu priliku je imao Ivica Olić, a pogodak smo napokon postigli u 37. minuti preko Rakitića. Minutu kasnije veznjak Schalkea još jednom je opasno zaprijetio.

Nastavak utakmice Slovenija je bolje otvorila i u 55. minuti došla je do novog vodstva. Nakon ubačaja iz kornera Vukojević je neoprezno skrivio jedanaesterac, kojega je realizirao Šišić. Srećom, slovensko vodstvo nije dugo potrajalo. Dvije minute kasnije švicarski sudac je dosudio kazneni udarac za Hrvatsku nakon što je Brečko srušio raspoloženog Rakitića. Srna je silovito pucao i pogodio za 2:2.

U 65. minuti Hrvatska je napokon došla i do vodstva. Nakon sjajne akcije Rakitića i Klasnića, “Raketa” je drugi put večeras svladao Handanovića i zaradio epitet igrača utakmice.

Hrvatska kvalifikacije za SP otvara 6.rujna u Zagrebu protiv Kazahstana, a četiri dana kasnije u Zagreb dolaze i Englezi.