Federacija BiH dobila “korona zakon”; usvojen zaključak Kluba Hrvata

Dom naroda parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine jejučer  odobrio zakon koji bi trebao osigurati kratkoročnu pomoć od oko 250 milijuna eura namijenjenu tvrtkama u tom entitetu pogođenima epidemijom koronavirusa.

Puna dva mjeseca nakon što ga je predložila entitetska vlada sada može stupiti na snagu “korona zakon” kojim je uspostavljen fond od 500 milijuna konvertibilnih maraka, odnosno 255,7 milijuna eura.

Ta će sredstva biti dostupna tvrtkama u realnom sektoru koje su najteže pogođene zastojem u proizvodnji zbog blokada koje je donijele epidemija. Iz vladinog bi se fonda osigurala isplata minimalnih primanja zaposlenima koji zbog objektivnih okonosti nisu mogli raditi te poticaji za nastavak proizvodnje.

Tijekom dva mjeseca epidemije u Federaciji BiH bez posla je ostalo više od 24 tisuće radnika.

Entitetski premijer Fadil Novalić kazao je pred zastupnicima kako je ovo važan, ali ipak mali korak u usporedbi s izazovima koji tek predstoje i za što će trebati osigurati dodatnih dvije do tri milijarde konvertibilnih maraka.

Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija kazao je u intervjuu za banjolučke “Nezavisne novine” od ponedjeljak kako je u ovom trenutku nemoguće procijeniti koliko će biti gospodarski gubici na razini države ali je potvrdio kako je riječ o milijardama eura.

Po njegovim riječima procjene o padu BDP-a u 2020. kreću se od najoptimističnije od 3,2 posto, do nekih pesimističnijih koje govore da će to biti oko pet posto do najpesimističnijih, koje i sam smatra realnim, a koje kažu da će se gubici bruto domaćeg proizvoda kretati i do 10 posto.

Središnja banka BiH u ponedjeljak je potvrdila kako je nešto snižen kreditni rejting države. Međunarodna procjeniteljska agencija Standard and Poor’s (S&P) 30. travnja 2020. objavila izvanrednu procjenu kreditnoga rejtinga BiH koju provodi za većinu zemalja zbog krize izazvane pandemijom virusa COVID-19.

U usporedbi s redovitom procjenom s početka ožujka zadržan je rejting B, dok su izgledi izmijenjeni s pozitivnih na stabilne.

“Imajući u vidu globalnu prirodu pandemije, kao i izazove koje predstavlja za zdravstvene, ekonomske i financijske sustave u okruženju i svijetu, zadržavanje rejtinga i ovakvi izgledi znače da se očekuje kako će mjere poduzete u BiH značajno doprinijeti ublažavanju negativnih učinaka pandemije”, stoji u priopćenju banke.

S&P očekuje da će se realni BDP BiH u ovoj godini smanjiti za 5 posto, a gospodarski oporavak očekuje se 2021. godine.

Usvojen Zaključak Kluba Hrvata: Novac MMF-a bez odlaganja staviti na raspolaganje županijama

Izaslanici su usvojili i Odluku o prihvaćanju zaduženja sa Svjetskom bankom i Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj za Projekt Covid 19 za BiH te Odluku o prihvaćanju zaduženja u sklopu instrumenata za brzo financiranje Međunarodnog monetarnog fonda, prenijela je Fena.

Potporu izaslanika dobio je i zaključak Kluba Hrvata kojim se od Vlade Federacije BiH i nadležnih institucija BiH traži da bez odlaganja stave na raspolaganje sredstva MMF-a od 200 milijuna KM koja izmjenama i dopunama Proračuna Federacije BiH za 2020. godinu pripadaju županijama, odnosno kantonima.

Klub izaslanika hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH na svojoj je sjednici održanoj u stanci zasjedanja Doma naroda zauzeo i jasan stav kako ubuduće neće podržati, a niti sudjelovati u raspravama i odlučivanju o zakonima koji su u žurnoj i skraćenoj proceduri, a imaju vitalni i suštinski karakter za Federaciju BiH.

Na ovakav način ih se, kako su naglasili hrvatski izaslanici, dovodi u nepovoljan položaj i onemogućuje im vršenje njihove funkcije.

Ovim zaključkom izaslanici Kluba Hrvata poslali su jasnu poruku kako ovaj Dom, kao najviše zakonodavno tijelo u Federacije BiH, ne želi više raditi „pod pritiskom“ po načelu dovođenja pred „svršen čin“, jer im se skraćenim i žurnim procedurama uskraćuje mogućnost popravke zakona kroz amandmane.

Jednoglasnom potporom izaslanika formiran je osmočlani Odbor koji će se baviti utvrđivanjem činjenica o nabavci respiratora iz Kine u vrijednosti od 10,5 milijuna KM.

U sastav Odbora ušli su sljedeći izaslanici: iz Kluba Bošnjaka Elmedin Konaković, Fahrudin Skopljak i Zvonko Marić, iz Kluba Hrvata Damir Džeba i Damir Marjanović, iz Kluba Srba Dragan Stevanović i Žarko Vujović te iz Kluba Ostalih Vibor Handžić, priopćeno je iz Parlamenta FBiH.

RPŽ/Hina/Fena