Euro 2016 – Plasman u četvrtzavršnicu do sada izborile Poljska, Wales, Portugal, Francuska, Njemačka i Belgija

Poljska se plasirala u svoje prvo četvrtfinale Europskog prvenstva nakon što je Granit Xhaka bio neprecizan sa bijele točke. Uz Poljsku, do sada su nastup u četvrtzavršnici izborili Wales, Portugal, Francuska, Njemačka i Belgija. Preostala dva sudionika saznat ćemo danas.

Poljaci su zasluženo poveli na kraju prvog poluvremena, Jakub Blaszczykowski je bio precizan nakon kontre. U drugom poluvremenu, Švicarci su imali terensku nadmoć, konstantno tražeći izjednačujući pogodak. Čudesan pogodak Shaqiria, škarice sa ruba kaznenog prostora i lopta milimetar uz vratnicu, to im je i donio. Donio je ovaj trenutak inspiracije najvjerojatnije i nominaciju Shaqiriju za strijelca najljepšeg gola Eura. Produžetci nisu bili dovoljni da bi ijedna ekipa postigla pogodak tako da je pobjednika odlučio Xhakin loše izvedeni jedanaesterac. Poljska ide dalje, od Švicarske smo se oprostili.

Nekako se činilo prikladnim da utakmicu Walesa i Sjeverne Irske odluči autogol jer je ovo bila jedna od najtežih utakmica za gledati koje nam je ovaj Euro ponudio do sada. Velšanima autogol McAuleya uopće ne smeta, njihove oči su bile pune suza i srca puna radosti kada je McAuley ispružio jednu od svoje dvije duge noge i skrenuo ubacivanje Garetha Balea u vlastitu mrežu.  McAuley je u tom trenutku želio biti bilo gdje drugo, osim na stadionu i na utakmici Walesa i Sjeverne Irske. Velška priča ide dalje, njihov najveći nogometni uspjeh novijoj povijesti dobio je novo poglavlje i velška javnost drhtat će još najmanje 90 minuta u susretu sa Belgijom u petak.

Priča Hrvatske na Euru je završena. Portugal je u 117. minuti susreta koji nije ponudio niti jedan udarac u okvir gola do ta dva na samom kraju drugog produžetka, počeo slaviti pogodak Ricarda Quaresme, pogodak koji Portugalcima donosi četvrtfinale. Sportski novinari se rijetko slažu, no nakon ove utakmice bili su ujedinjeni oko dvije stvari, činjenice da je ovaj susret bio najnezanimljivija utakmica na Euru za neutralne gledatelje i podatka da je Hrvatska bila bolja i dominantnija. Od samog početka vidjelo se da Portugal ima drugačiju taktiku za Hrvatsku u odnosu na susrete u grupnoj fazi natjecanja. Modrića su tjerali da po loptu dolazi u zadnju liniju pa je Luka većinu utakmie proveo na poziciji trećeg stopera pokušavajući poslati dugu loptu Perišiću ili Mandžukiću. Prvi je bio dobro čuvan, Portugalci su na najboljeg hrvatskog napadača išli uvijek sa dvojicom, a ponekad i sa trojicom igrača, dok je drugi bio neprimjetan pokraj portugalske obrane. Ovo je bio trijumf obrambenih igrača nad svojim kolegama iz veze i napada, kada na terenu imate Ronalda, Mandžukića, Nanija, Rakitića i Perišića a oni do 117. minute ne upute niti jedan udarac na bilo koji gol, morate čestitati dečkima iz zadnjeg reda obrane. U toj 117., pogriješio je Strinić, igrač koji je pretplaćen na ulogu krivca u Vatrenima još od samog početka reprezentativne karijere, no smiješno je optuživati nekoga za pogrešku nakon 117. minuta trčanja i čuvanja Ronalda. Ta dva udarca u okvir gola bila su dovoljna da Portugal ide dalje a Hrvatska u Zagreb. Možda da je Čačić ranije poslao u igru Pjacu i Kalinića, možda da je Brozović izašao umjesto Rakitića, no to nikada nećemo saznati. Posljednja utakmica Darija Srne za reprezentaciju završila je tako nesretno da je ispred nje samo onaj poraz od Turske u Beču prije 8 godina.

Domaćini turnira, Francuzi jučer su se morali nositi sa stavom, sposobnošću i trenerskom vizijom pod velikim pritiskom koji su na njihova leđa zajedničkim snagama natovarili odlični Irci i domaća javnost. Nakon susreta, Didier Deschamps je dugo držao ruku Martina O’Neila tresući je sa poštovanjem koje je Irska zaslužila. Prvo poluvrijeme bilo je 45 minuta iz snova za Irce, pogodak na samom otvaranju i sjajna igra u obrani. Ipak, Francuzi mogu sastaviti i tri ekipe koje bi, po imenima i na papiru, bile jače od ove Irske tako da se kroz cijeli susret osjećao gol Francuske negdje u zraku. On se dogodio u 57. minuti zaslugom Griezmanna kojemu su 4 sljedeće minute bile sasvim dovoljne da utakmicu potpuno preokrene i odvede Francusku u četvrtfinale. Opraštamo se od hrabrih Iraca i njihovih simpatičnih navijača, a nastavljamo gledati Francusku koja stalno ima probleme i uvijek ih uspije nadoknaditi trenutkom inspiracije jednog od svojih bezbroj vrhunskih igrača.

Njemačka je zaslužila svoje mjesto u četvrtfinalu Eura sa lakoćom koja se očekuje od svjetskih prvaka u jednostranoj utakmici u Lilleu. Opet su pokazali kako su ekipa sastavljena od genijalaca na svojim pozicijama, genijalaca koji mogu trčati svih devedeset minuta, ali i genijalaca koji se mogu snaći u svakoj situaciji i u svakom trenutku pronaći rješenje koje će biti najopasnije za protivnika. Boateng, Gomez i Draxler postigli su po pogodak za oproštaj Slovačke od Eura. Ipak, Nijemce u četvrtfinalu čeka jako velik izazov, Italija ili Španjolska će biti puno tvrđi orah nego što je to bila Slovačka u osmini finala. Kako god, činjenica je da Nijemci nisu primili pogodak nakon 4 utakmice na prvenstvu, od susreta sa Ukrajinom konstantno rastu, sada su počeli i postizati veći broj pogodaka, pa stvari za Nijemce izgledaju sve bolje i bolje.

„Konačno!“, rekli su mnogi nakon sjajne pobjede Belgijanaca nad Mađarima. Konačno Belgijanci kreću prema cilju, ispunjavanju potencijala zlatne generacije, konačno je Eden Hazard krenuo, konačno je Marc Wilmots počeo vući poteze i slagati igru onako kako odgovara igračima, a ne kako bi on mislio da treba. Toby Alderweireld u 10., Michy Batshuayi u 78., Eden Hazard u 79 i Yannick Carrasco u 91 potopili su snove Mađarske o četvrtfinalu i vraćanju na staze koje je davno utro Ferenz Puskas. Belgijanci prave neke svoje puteve, potpuno nove i do sada neviđene, no svi sada vode ka jednom jedinom cilju, osvajanju trofeja na najvećem europskom nogometnom turniru. Trebao je ovaj susret biti riješen i prije posljednjih 15-ak minuta, no Hazard je konačno postupio kapitenski, preuzeo odgovornost, imao asistenciju i postigao pogodak što znači da imamo još jednog probuđenog diva u dvorištu Europskog nogometnog prvenstva.

Sve parove četvrtine finala saznat ćemo nakon današnja dva susreta. U osamnaest sati igraju Italija i Španjolska a u 21:00 Engleska će pokušati probiti bunker Islanda. I današnje susrete na Euru 2016. u Francuskoj možete u uzravnom TV prijenosu pratiti na HOME.TV, kao i osvrte na Radiopostaji Žepče, zahvaljujući HT Eronetu