Dvije osobe u BiH izliječene od koronavirusa, potvrđeno do sada 25 zaraženih

Dvije osobe iz Bosne i Hercegovine izliječene su od koronavirusa i puštene iz bolnice u Banjoj Luci, potvrdio je danas ministar zdravstva Republike Srpske Alen Šeranić.

Otkako su prije desetak dana potvrđeni početni slučajevi zaraze koronavirusom ovo su prvi pacijenti koji su izliječeni.

Danas je objavljeno da je još jedna osoba u BiH pozitivna na koronavirus. Radi se o pacijentu iz Tešnja, prenijeli su mediji u BiH. Ovaj muškarac, kako je potvrđeno iz Kriznog stožera ZDŽ za Oslobođenje, prije desetak dana je došao iz Italije i od tada je u samoizolaciji. S obzirom na to da je samac, nije imao bliske kontakte s drugim osobama, poput članova obitelji i slično. Cijelo vrijeme nakon povratka bio je pod medicinskim nadzorom. Osim spomenutog pacijenta, izvršena su testiranja pacijenata iz Goražda i Sarajeva te su rezultati bili negativni.

S ovim pacijentom, ovo je ukupno 25. potvrđeni slučaj zaraze korona virusom u BiH. Dvadeset osoba ukupno je zaraženo u entitetu RS, pet u FBiH. U Zenici su registrirana tri slučaja, a u Orašju, Srpcu i Laktašima po jedan slučaj dok su ostali pacijenti iz Banje Luke.

Vlada RS odlučila je proglasiti izvanredno stanje, a vlada Federacije BiH proglašava stanje nesreće.

U oba slučaja riječ je o mjerama koje vladama omogućuju poduzimanje hitnih mjera bez procedura koje se primjenjuju u redovitim okolnostima.

“Stanje prirodne nesreće koje smo danas proglasili adekvatna je kategorija i omogućava sve poteze koji su vezani za ovakve prilike”, pojasnio je predsjednik Vlade Federacije BiH Fadil Novalić.

Predsjednica RS-a Željka Cvijanović najavila je da će od sada odluke o mjerama koje će se provoditi u tom entitetu donositi posebni krizni stožer.
“Sada ćemo donositi odluke koje će se odmah provoditi”, kazala je Cvijanović.

Na današnjoj izvanrednoj sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine doneseno je 18 zaključaka o mjerama u svrhu sprečavanja širenja novog koronavirusa od kojeg je u BiH oboljelo 25 osoba, a oko 2.000 osoba je pod nadzorom.

Nakon što su entitetske vlade proglasile izvanredno stanje i stanje nesreće, član Predsjedništva Šefik Džaferović je izrazio očekivanje da će Vijeće ministara na sutrašnjoj sjednici uraditi isto i na razini BiH, čime bi se promijenilo mnogo stvari i pojednostavile procedure te pomoglo da se BiH efikasnije nosi s tim problemom.

Podržana je ideja da se smanji broj graničnih prijelaza za protok putnika i robe te da se na tim graničnim prijelazima uspostavi karantena pri čemu bi pomagale i Oružane snage BiH.

RPŽ/D/VL