Dobrodošli u Žepče, općinu bez hotela!

U općini Žepče, koja se prostire na gotovo 400 četvornih kilometara, s više od 30.000 stanovnika ne radi niti jedan hotel.

Ista situacije je u općini Zavidovići koja se prostire na više od 500 četvornih kilometara i ima preko 55.000 stanovnika. A također u Maglaju s više od 23.000 stanovnika. Tako dolazimo do frapantnog podatka da na području od Zenice do Doboja ne radi niti jedan hotel. Iako smještajni kapaciteti ovog tipa postoje, kao npr. hotel Kristal u Zavidovićima, oni na žalost ne rade. U Žepču je pak situacija malo bolja u odnosu na susjedne općine budući da postoje čak tri motela. U Maglaju je jedan, dok su Zavidovići praktično bez aktivnih smještajnih kapaciteta.

Žepče je u svojoj novijoj povijesti imalo tri hotela, ali svi su porušeni ili zatvoreni. U okviru stečajnog postupka, u lipnju 2007. godine, na javnoj licitaciji u Žepču za 576.484 KM prodat je hotel Balkan, najvrjedniji objekt nekad renomiranog ugostiteljskog poduzeća “Bistrica”. Hotel je srušen i godinu dana kasnije na njegovoj lokaciji je izgrađen danas svima poznati poslovno-stambeni centar Libertas.

Početkom rujna, te iste 2008. godine, Žepče se oprostilo i od Starog hotela, nekada prepoznatljivog i zaštitnog znaka u središtu grada. Bageri su srušili staru zgradu i na njenom mjestu je izgrađen novi poslovno–stambeni objekt. U drugoj polovici XX. stoljeća pa sve do pred kraj 80–tih godina Stari hotel je bio omiljeno okupljalište Žepčaka. U njemu se razgovaralo i dogovaralo, održavali koncerti raznovrsne glazbe, nekada igrala i popularna tombola, a moglo se i dobro prizalogajiti. Bilo je to mjesto gdje ste mogli susresti one koji su tada odlučivali o vlasti u Žepču, ali i legendarnog žepačkog župnika Floru, mnoge gazde, zatim seljake koji su tu redovito svraćali nakon posjete tržnici, a bilo je to nekada i okupljalište i nešto mlađe generacije… Kažu da su u to vrijeme jedni od najupućenijih osoba u zbivanja u našem mjestu bili konobari koji su tamo radili. U 80–tim Stari hotel je već pomalo gubio korak s novim ugostiteljskim objektima, a koncem 90–tih, poslije rata, pokušao je, neuspješno, ponovno “zaživjeti”.

Treba još spomenuti da u Žepču nije uspio zaživjeti ni hotel Jeleč, otvoren nakon rata. Hotel je radio kratko vrijeme da bi bio preuređen u starački dom a nedugo nakon toga je i zatvoren.

BH gradovi bez hotela

Iako se često govori o porastu priliva turista u našu zemlju, činjenica da pojedini gradovi i općine u BiH nemaju nijedan hotel govori koliko su turisti primorani tek prolaziti kroz pojedina mjesta, odnosno koliko ih je teško zadržati na tim lokacijama. U oba entiteta u Bosni i Hercegovini registriran je ukupno 421 hotel i sličan smještaj, od čega 342 hotela u Federaciji BiH te 79 hotela u Republici Srpskoj, piše internet portal klix.

Na području Bosanskopodrinjske županije hotele ili slične smještaje možete naći jedino u Goraždu, iako je i ova općina godinama nakon rata bila bez hotelskog smještaja. Općina Foča u FBiH, u sastavu Bosanskopodrinjske županije, nema hotela, dok su u Foči u sastavu RS-a registrirana dva hotelska smještaja.

U Srednjobosanskoj županiji bez hotela su manje općine kao što su Dobretići ili Kreševo, dok najviše hotela imaju Fojnica i Tuzla.

Do prije tri godine o Travniku se govorilo da je “turistička Meka” bez ijednog hotela. Naime, u 2016. godini, u bogatom povijesnom gradu na Lašvi, nekadašnjoj prijestolnici osmanskih vezira, nije postojao nijedan operativni hotelski objekt, a u gradu su bili na raspolaganju samo jedan motel i dva apartmanska smještaja. Situacija se promijenila proteklih godina te je sada u Travniku registrirano šest hotelskih i sličnih smještaja.

Sve općine u sastavu Unsko-sanske županije nude gostima hotele i sličan smještaj, a najviše ih je registriranih u gradu Bihaću, dok tek jedan hotel ima Bosanska Krupa.

Na području Posavske županije po tri hotela imaju Odžak i Orašje, a općina Domaljevac-Šamac nema nijedan hotel.

U Tuzlanskoj županiji bez hotela su općine Doboj Istok, Kalesija, Sapna i Teočak.

U Zeničko-dobojskoj županiji hotel nema niti općina Vareš s gotovo 9.000 stanovnika.

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, najviše hotela registrirano je u Sarajevu, i to 101 hotel. Jedino Općina Ilijaš u Kantonu Sarajevo nema hotel.

Zanimljivo je kako glavni grad na statističkim ljestvicama prati Čitluk s čak 40 hotela, i to zahvaljujući blizini Međugorja koje godišnje posjeti više od milijun turista.

S druge strane, atraktivna turistička lokacija Rama, gdje se nalazi Ramsko jezero koje posjećuju tisuće turista, nema registriran nijedan hotel.

Kada je riječ o RS-u, ovaj entitet nema registrirane hotele u Bileći, Berkovićima, Bratuncu, Bosanskom Brodu, Bosanskoj Gradiški, Skender Vakufu, Kotor Varoši, Loparama, Milićima, Modriči, Bosanskom Novom i Sokocu, podaci su Zavoda za statistiku RS-a.

Najviše hotela na području RS-a imaju Banja Luka, Trebinje i Bijeljina.

Građani nude sobe, apartmane…

Ipak, iako se neki gradovi i mjesta u BiH ne mogu pohvaliti hotelskim smještajima, privatni smještaj možete naći u gotovo svim dijelovima zemlje. Nedostatak hotela građani su nadomjestili privatnim sobama, apartmanima, kućama ili vikendicama dostupnim putem gotovo svih internet stranica za iznajmljivanje smještaja.

Međutim, prema negativnim iskustvima stranih gostiju, mnogi hoteli u BiH su u očajnom stanju, zbog lošeg poslovanja i loše privatizacije ili zbog oronulog stanja nakon proteklog rata.

Sudeći prema statističkim podacima i recenzijama gostiju, nije teško zaključiti kako je gotovo nemoguće duže zadržati turiste u brojnim bh. gradovima kroz koje oni prolaze ili svraćaju na nekoliko sati u prolazu prema drugim odredištima.

Inače, prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH, od siječnja do lipnja 2019. godine turisti su u našoj zemlji ostvarili 906.788 posjeta i 1.878.023 noćenja, što je više za 11,1 posto u odnosu na isti period 2018. godine.

postaja.ba./klix.ba