Dan sjećnja na žrtvu Vukovara – Stanko Knežević sretno stigao na cilj

Prije točno dvadeset i šest godina, 18. studenoga 1991., nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja pao je u srpske ruke grad Vukovar.

Istog dana, u zaleđu Zadra, planski izvedenim zločinom etničkog čišćenja, u selu Škabrnji, život su izgubile 84 osobe hrvatske nacionalnosti. Toga najcrnjeg dana u novoj hrvatskoj povijesti, ova dva mjesta postala su mjesta posebnog pijeteta i sjećanja u hrvatskom narodu.

Poslije 87 dana otpora srpskoj vojnoj sili, stari hrvatski grad na Dunavu doživio je najtragičniji dan u svojoj povijesti. 18. studenog 1991. pomahnitali ga je neprijatelj zaposjeo te počinio teške zločine nad hrvatskim narodom. Tijekom napada na Vukovar ubijeno je nekoliko tisuća vojnika i civila, a još više Vukovaraca odvedeno je u logore, dok se njih još 800 vodi nestalim

U Vukovaru je sve spremno kako bi obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 26. obljetnice stradanja toga grada u Domovinskom ratu prošlo u najboljem redu i s dužnim pijetetom prema žrtvama agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi 1991. godine. Sudionici obilježavanja okupit će se u krugu vukovarske bolnice gdje će u 10 sati započeti prigodan komemorativni program, a potom će se u koloni sjećanja uputiti prema Memorijalnom groblju na kojem će državna i druga izaslanstva položit vijence i zapalit svijeće. Po podacima iz vukovarske gradske uprave izdano je ukupno više od 1800 akreditacija novinarima, što je najviše do sada u 19 godina, koliko se kolonom sjećanja obilježavaju obljetnice vukovarskog stradanja u Domovinskom ratu. Duž trase kojom se bude kretala kolona sjećanja bit će raspoređeno 250 redara, umirovljenih policajaca sudionika Domovinskog rata.

Uz državni vrh, u koloni sjećanja nalazit će se i 70-tak saborskih zastupnika, a iza branitelja Vukovara i članova obitelji poginulih, zatočenih i nestalih branitelja, koji će i ove godine predvoditi kolonu sjećanja, koračat će nositelji čak 186 zastava ratnih postrojbi iz Domovinskog rata. Današnjoj koloni sjećanja pridružit će se i naš sugrađanin Stanko Knežević koji se prije dva dana biciklom uputo ka gradu heroju i stigao sretno do svog cilja. Stanko Knežević rođen je 1971. godine, 70% je ratni vojni invalid, predsjednik je Udruge dragovoljaca i veterana HVO-a ZE DO, predsjednik Udruge Bušići i dobitnik je ratnih odličja a s njim smo stupili u kontakt ovog jutra.

Stanko nam je kazao da je sretan što je uspio ostvariti svoj cilj te da nije bilo nikakvih poteškoća na putu. “Malo sam promrzao od vožnje jer je bilo hladno ali se isplatilo. Poručio bih svima da dođu u Vukovar, da vide i osjete što je proživio ovaj grad i ovi ljudi u ratu”, poručio je Stanko.